SHBA do t'i japë Ukrainës 53 milionë dollarë për transmetimin e energjisë

  • A.P /
  • 29 November 2022 - 19:43
SHBA do t'i japë Ukrainës 53 milionë dollarë për transmetimin e energjisë

Shtetet e Bashkuara njoftuan të martën se kanë ndarë 53 milionë dollarë për të mbështetur blerjen e pajisjeve të rrjetit të energjisë në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë sulmet ruse që synojnë infrastrukturën e saj energjetike që la miliona njerëz në errësirë pa ngrohje, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"Kjo pajisje do të dorëzohet me shpejtësi në Ukrainë në një bazë emergjence për të ndihmuar ukrainasit të ngulmojnë gjatë dimrit," tha një deklaratë e Departamentit të Shtetit, duke shtuar se paketa do të përfshijë transformatorët e shpërndarjes, ndërprerësit, shkarkuesit e tensionit midis pajisjeve të tjera.

Rusia ka kryer sulme të mëdha në infrastrukturën e transmetimit të energjisë elektrike dhe ngrohjes të Ukrainës afërsisht çdo javë që nga tetori, në atë që Kievi dhe aleatët e saj thonë se është një fushatë e qëllimshme për të dëmtuar civilët, një krim lufte.

(Kosova Sot Online)