Uashingtoni i bën thirrje Putinit t'i japë fund 'pushtimit të egër' të Ukrainës

  • A.P /
  • 01 December 2022 - 22:52
Uashingtoni i bën thirrje Putinit t'i japë fund 'pushtimit të egër' të Ukrainës

Vladimir Putin ka dështuar të thyejë Ukrainën, tha të enjten një zyrtar i lartë amerikan, duke i bërë thirrje presidentit rus që të ndalojë menjëherë "pushtimin e tij të egër".

Ekziston një mënyrë e qartë për të ndalur "këtë zjarr" që është "që Rusia të ndalojë luftën e saj të egër kundër Ukrainës", tha Victoria Nuland, nënsekretarja e shtetit për çështjet politike, në fjalimin e saj drejtuar Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim. në Këshillin Ministror të Evropës (OSBE).

Ajo gjithashtu i kërkoi Bjellorusisë që "të pushojë së qeni një platformë mundësuese për këto sulme të egra".

"(Putini) ka dështuar të thyejë Ukrainën, me pushtimin e tij të egër me krimet e tij të luftës dhe shkeljet e të drejtave të njeriut, dhe tani sulmin e tij mizor ndaj më të rrezikuarve, të rinjtë, të moshuarit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”,  duke zhytur miliona në të ftohtë dhe në errësirë," tha Nuland. .

Putin gjithashtu nuk arriti të thyejë OSBE-në, prandaj SHBA-të mbeten optimiste për të ardhmen pavarësisht "të gjitha tmerreve të këtij viti", shtoi ajo.

“Është e rëndësishme jo vetëm për Evropën, është e rëndësishme për botën, sepse kjo organizatë ka vendosur standardin e artë për mjetet që ne po eksportojmë tani në kontinente të tjera për të ndihmuar në zgjidhjen e konflikteve, për të mbrojtur demokracinë, për të mbrojtur një shtyp të lirë, për të mbrojtur sigurinë, për të siguruar ushtrinë. transparencë”, tha ajo.

"Kjo duhet të vazhdojë këtu dhe do të vazhdojë, falë qëndrueshmërisë që kemi krijuar, por gjithashtu duhet të vazhdojë në mbarë botën," shtoi ajo.

Ndoshta një ditë "qytetarët e mbytur të Rusisë ... do të kenë edhe një herë shansin të jetojnë nën një sistem më të lirë," vazhdoi Nuland.

"Sistemi për të cilin Ukraina po lufton kaq shumë dhe që shumë prej nesh e gëzojmë; një sistem ku respektohet dinjiteti, ku zgjedhjet janë të lira, ku shtypi është i lirë, ku ka përgjegjësi dhe drejtësi, ku liderët punojnë për të. njerëzit dhe jo anasjelltas”, shtoi ajo.

(Kosova Sot Online)