Stoltenberg: NATO-ja nuk do të 'terhiqet në luftën e Putinit' në Ukrainë

  • A.P /
  • 02 December 2022 - 21:12
Stoltenberg: NATO-ja nuk do të 'terhiqet në luftën e Putinit' në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg premtoi të enjten mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën, por gjithashtu vuri në dukje se aleanca do të mbetet e kujdesshme për të shmangur një luftë më të gjerë me Rusinë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"NATO nuk është palë në konflikt. Ne nuk do të tërhiqemi në luftën e Putinit," tha Stoltenberg në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelarin gjerman Olaf Scholz, pas takimit të tyre në Berlin.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për bombardimin e qëllimshëm të infrastrukturës civile dhe energjetike të Ukrainës, për të ngrirë dhe për t'i lënë ukrainasit të nënshtrohen.

"Putini po përdor dimrin si një armë. Dhe ne nuk mund ta lejojmë atë të fitojë. Në këtë moment kritik, mbështetja jonë e vazhdueshme për Ukrainën është më e rëndësishme se kurrë," shtoi ai.

Stoltenberg falënderoi qeverinë gjermane për mbështetjen financiare dhe ushtarake për Ukrainën.

"Gjermania është ndër aleatët që ofron më shumë ndihmë ushtarake, financiare dhe humanitare për Ukrainën. Pajisjet ushtarake të ofruara nga Gjermania mbron shtëpitë, shkollat ​​dhe spitalet ukrainase nga sulmet me raketa ruse," tha ai.

(Kosova Sot Online)