Elon Musk humbet titullin si personi më i pasur në botë

  • A.P /
  • 07 December 2022 - 18:51
Elon Musk humbet titullin si personi më i pasur në botë

Pronari i Twitter dhe shefi i Tesla (TSLA.O) Elon Musk humbi për pak kohë titullin e tij si personi më i pasur në botë të mërkurën, sipas Forbes, pas një rënie të madhe të vlerës së aksioneve të tij në prodhuesin e makinave elektrike dhe një bast prej 44 miliardë dollarësh. firma e mediave sociale, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Bernard Arnault, shefi ekzekutiv i kompanisë mëmë të markës luksoze Louis Vuitton, LVMH (LVMH.PA), dhe familja e tij morën për pak kohë titullin si më të pasurit në botë, por u kthyen në vendin e dytë me një pasuri personale prej 185.3 miliardë dollarë, sipas Forbes. .

Musk, i cili mban vendin e parë në listën e Forbes që nga shtatori 2021, ka një pasuri neto prej 185.7 miliardë dollarë. Musk mori titullin nga themeluesi i Amazon.com (AMZN.O), Jeff Bezos.

Aksionet e Tesla, të cilat kanë humbur më shumë se 47% në vlerë që kur Musk bëri ofertën e tij për të blerë Twitter në fillim të këtij viti, ranë 2.7%.

Vlera neto e Musk ra nën 200 miliardë dollarë më parë më 8 nëntor, pasi investitorët hodhën aksionet e Tesla-s për shqetësimet se ekzekutivi më i lartë dhe aksioneri më i madh i prodhuesit më të vlefshëm të automjeteve elektrike në botë është më i preokupuar me Twitter.

(Kosova Sot Online)