“Nyja mes Kosovës e Serbisë, zgjidhet në vitin 2023”

  • E.K /
  • 20 December 2022 - 08:42
“Nyja mes Kosovës e Serbisë, zgjidhet në vitin 2023”

Në fillim sinjalet u shfaqën me druajtje, por është gjithnjë e më e sigurt se nyja mes Kosovës e Serbisë,  do të zgjidhet në vitin 2023.

Diplomatët, analistët dhe në fund agjencia Reuters, pa mëdyshje thanë se viti i ardhshëm do të jetë viti kur përfundimisht do të arrihet marrëveshja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Agjencia Reuters, duke iu referuar burimeve të paidentifikuara nga BE-ja, njoftoi në versionin e ri të propozimit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, të përgatitur nga BE-ja, se ekziston një afat kohor i qartë dhe se një marrëveshje përfundimtare pritet të arrihet në më pak se një vit.

Reuters raporton më tej se një diplomat i lartë i BE-së në margjinat e Samitit BE në Tiranë tha se një draft i propozimit të ri iu dërgua të dy palëve të hënën.

“Ka shumë gjëra që e bëjnë propozimin një hap të madh përpara nga situata aktuale.” Nuk është një njohje e plotë, por është një normalizim i plotë i marrëdhënieve”, tha diplomati i paidentifikuar i BE-së.

Teksti i Reuters, si dhe deklarata e përfaqësuesit të lartë të BE-së për politikën e jashtme dhe të sigurisë, Josep Borelj, se një propozim i ri iu dërgua të dyja palëve, vetëm sa konfirmuan se Perëndimi e vendosi zgjidhjen e çështjes së Kosovës në krye të agjendës.

Këtë e mbështet edhe fakti se pas propozimit franko-gjerman qëndrojnë të 27 shtetet anëtare të BE-së, që do të thotë se ai mbështetet edhe nga pesë vende që nuk e kanë njohur Kosovën.

Kryeministri Albin Kurti ka përmendur marsin e 2023 si kohën kur mund të arrihet një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke u bazuar në planin franko-gjerman. Por nuk janë dhënë detaje se për çfarë marrëveshje konkrete bëhet fjalë.

Ndërsa zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit Gabriel Escobar tha se është e nevojshme të arrihet një zgjidhje e qëndrueshme në kontekstin e situatës rajonale dhe tha se kriza e fundit duhet të kthehet në një mundësi për Serbinë dhe Kosovën, por edhe për të gjithë. Rajon.

Analisti i politikës së jashtme dhe gazetari Boshko Jakshiq thotë për “Nova” se sigurisht që ka indikacione se çështja e Kosovës është e vonuar dhe se ka mundësi që në vitin 2023 të arrihet një zgjidhje.

“Ka disa tregues që tregojnë se konflikti i Kosovës është i destinuar. Gabriel Escobar u ankua se është çështje javësh se kur do të zgjidhet, Miroslav Lajçak përmendi maksimumin deri në vitin 2024. Ka disa indikacione që vijnë nga BE-ja se konflikti mund të zgjidhet në muajt e ardhshëm, të cilat të gjitha na tregojnë se një marrëveshje është e mundur në vitin e ardhshëm, sepse lufta në Ukrainë padyshim po përshpejton arritjen e një marrëveshjeje. Durimi i Perëndimit duket se po i mbaron”, shpjegon ai.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha së fundmi pa mëdyshje se të dyja palëve u kërkohet të përshpejtojnë përparimin në dialog, i cili është ngadalësuar nga kriza e riregjistrimit të automjeteve. Ai i dha mbështetje të plotë propozimit franko-gjerman, i cili është padyshim zgjedhja e parë si kornizë për negociatat si nga SHBA ashtu edhe nga BE.

Për afatet ka folur edhe i dërguari special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë se pranvera e hershme e vitit 2023 mund të jetë afati i fundit kur do të arrihet marrëveshja. Lajçak tha se qëllimi është që deri në fillim të vitit 2024 të arrihet normalizimi i plotë i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe ajo që nuk është bërë deri në këtë periudhë, tha ai, mund të mos bëhet fare.

Sinjalet ishin të qarta nga Borrelli – çështja e pllakave ka mbaruar, është koha për një dialog.

“Mosmarrëveshja për targat ka përfunduar. Tani palët duhet të angazhohen në dialog me propozimin në tryezë, për të cilin Gjermania dhe Franca dhanë një kontribut të rëndësishëm. Tani kemi një moment që është një mundësi e madhe”, tha Borrelli.

(Kosova Sot Online)