Putin: Nuk ka kufi për mbështetjen financiare për forcat e armatosura të Rusisë

  • A.P /
  • 22 December 2022 - 14:43
Putin: Nuk ka kufi për mbështetjen financiare për forcat e armatosura të Rusisë

Presidenti rus Vladimir Putin premtoi të mërkurën se do t'u japë forcave të tij të armatosura gjithçka që ata kërkuan për të mbështetur fushatën ushtarake në Ukrainë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Në një fjalim para shefave të mbrojtjes në Moskë, Putin tha se nuk kishte kufizime financiare për atë që qeveria do të sigurojë ushtrinë e saj.

Ai tha gjithashtu se Rusia duhet të marrë një shënim të veçantë për rëndësinë e dronëve në konfliktin 10-mujor dhe tha se raketa hipersonike e Rusisë Sarmat - e quajtur "Satan II" do të jetë gati për vendosje në të ardhmen e afërt.

Putin u zotua gjithashtu se Rusia do të përmbushë të gjitha qëllimet e fushatës së saj ushtarake në Ukrainë, ndërsa ai i shpalli ushtarët rusë dhe shefat e mbrojtjes si "heronj" në një fjalim në Moskë.

Duke folur në një takim të fundvitit të shefave më të lartë të mbrojtjes ruse, Putin tha se aleanca ushtarake e NATO-s po përdorte kapacitetet e saj të plota kundër Rusisë dhe u kërkoi udhëheqësve ushtarakë të mbledhur të përdorin përvojën e tyre të fituar nga luftimet në Siri dhe gjatë 10 muajve të asaj që Moska e quan "operacion special ushtarak" në Ukrainë.

Putin shtoi se Rusia do të vazhdojë të zhvillojë potencialin e saj ushtarak dhe gatishmërinë luftarake të forcave bërthamore në sfondin e ofensivës së Moskës në Ukrainën e mbështetur nga Perëndimi.

"Forcat e armatosura dhe aftësitë luftarake të forcave tona të armatosura po rriten vazhdimisht dhe çdo ditë. Dhe këtë proces, natyrisht, ne do ta ndërtojmë," tha Putin në një takim të mbrojtjes televizive, duke shtuar se Rusia gjithashtu "do të përmirësojë gatishmërinë luftarake. të treshes sonë bërthamore”.

Ai shtoi se marina ruse do të ketë raketat e reja hipersonike Zircon në fillim të janarit, një nga armët që Moska ka zhvilluar vitet e fundit.

“Duke filluar nga janari, fregata Admiral Gorshkov do të pajiset me raketën e re hipersonike Zircon, e cila nuk ka ekuivalente në botë”, tha Putin gjatë një takimi me oficerët e lartë të vendit të tij në mes të ofensivës ushtarake të Ukrainës.

Putin vazhdoi duke thënë se humbjet në fushën e betejës në Ukrainë ishin "një tragjedi e zakonshme" dhe se ai vazhdoi ta shihte popullin ukrainas si një "komb vëllazëror" pavarësisht nga ai që ai e quan "operacioni ushtarak special i Moskës".

Putin tha se armiqtë e Rusisë donin ta shihnin Rusinë të shpërbëhej dhe përsëriti një pohim se Rusia ishte e detyruar të niste aksionin ushtarak në Ukrainë për shkak të atyre që ai i quajti "provokime" perëndimore, një ide që Kievi dhe Perëndimi e hedhin poshtë si të rreme.


(Kosova Sot Online)