Vjen paralajmërimi gjerman për Marrëveshjen e Brukselit: Rohde- Do të ketë konsekuenca për palën që nuk tregohet konstruktive

  • S.A /
  • 04 March 2023 - 09:07
Vjen paralajmërimi gjerman për Marrëveshjen e Brukselit: Rohde- Do të ketë konsekuenca për palën që nuk tregohet konstruktive

Propozimi i planit gjermano-francez për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi nuk parashikon asnjë “Republikë serbe” në tokën e Kosovës. Kështu thotë në një intervistë Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde.

Ai ka theksuar se Gjermania i gëzohet rezultateve pozitive të dialogut në takimin e Brukselit ku palët deklaruan se pranojnë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi. Ai theksoi se në dhjetë ditët e ardhshme, Kosova dhe Serbia pritet bëjnë përparim vendimtar, në mënyrë që të sqarohet mekanizimi i implementimit të marrëveshjes.

(Kosova Sot Online )