LDK: Nga 'vetëvendosje për shqiptarët, në 'vetëqeverisje' për serbët

  • A.P /
  • 19 March 2023 - 15:39
LDK: Nga 'vetëvendosje për shqiptarët, në 'vetëqeverisje' për serbët

Pasi mbrëmë vonë është arritur një marrëveshje ndonëse pa u nënshkruar, ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Ohër të Maqedonisë Veriore e që u ndërmjetësua nga Bashkimi Evropian dhe vëzhguar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka reaguar deputetja e LDK-së, Rrezarta Kransiqi, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Një marrëveshje e tillë ka për qëllim zbatimin e planit evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes të dyja shteteve.

Megjithatë, Krasniqi shkroi shkurtimisht për konceptin e Lëvizjes Vetëvendosje dhe qëndrimet e ndryshuara sipas saj, për periudhën kur ishte në opozitë dhe tashmë që është në pushtet.

Sipas saj, qëndrimi politik i LVV-së ka ndryshuar, teksa ka përmendur nenin 7 të planit të BE-së që flet për komunitetin serb në Kosovë

“Nga “Vetëvendosje” për shqiptarët, në “vetëqeverisje” për serbët”, shkroi ajo në Facebook.

(Kosova Sot Online)