Osmani dhe Hovenier kujtojnë Albrightin

  • A.P /
  • 23 March 2023 - 17:00
Osmani dhe Hovenier kujtojnë Albrightin

Sot ish-sekretaren amerikane, Madeleine Albright, presidentja Vjosa Osmani, e shoqëruar nga Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Hovenier ka thënë se në njëvjetorin e vdekjes së Albright, e kanë kujtuar si një mike të vertetë, që ka shpëtuar jetë të panumërta me udhëheqjen e saj.

“Sot iu bashkova Presidentes Vjosa Osmani për ta nderuar Sekretaren Albright në përvjetorin e parë të vdekjes së saj. Udhëheqja e Sekretares Albright në rajon ka shpëtuar jetë të panumërta. Një mike e vërtetë e Kosovës, puna dhe trashëgimia e saj mishëron partneritetin mes dy shteteve tona”, ka shrkuar Hovenier

Albright ka shërbyer gjatë kohës kur Kosova u çlirua nga Serbia dhe përgjatë dy dekadave ka përkrahur Kosovën. Ajo vdiq më 23 mars të vitit që shkoi.

(Kosova Sot Online)