Skandali i pikave të syrit, raportohet për tre të vdekur

  • A.P /
  • 24 March 2023 - 20:14
Skandali i pikave të syrit, raportohet për tre të vdekur

Skandal i madh për pikat toksike të syve në SHBA. Të paktën 68 persona janë infektuar për shkak të pikave të kontaminuara të syve.

Deri më tani, tre persona kanë vdekur, tetë janë verbëruar dhe katër të tjerëve iu është hequr një sy.

Pikat e syve EzriCare dhe Delsam Phama pa recetë, të tërhequra për herë të parë në shkurt, tani janë të lidhura me raste në 16 shtete, tha Departamenti Amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Mikrobi i syve rezistent ndaj ilaçeve

Pikat e prodhuara në Indi konsiderohen përgjegjëse për infeksionet me mikrobin Pseudomonas aeruginosa.

Është hera e parë që ky mikrob ka mundur të përhapet në Shtetet e Bashkuara, siç sqaron ministria.

Ai është “kryesisht rezistent ndaj barnave të zakonshme”.

Raporti i agjencisë vazhdon duke thënë: “Tre njerëz kanë vdekur dhe ka pasur tetë raporte për humbje të shikimit dhe katër raporte për enukleacion (heqje kirurgjikale të kokës së syrit).

Agjencia paralajmëroi: “Pacientët që kanë përdorur pika syri EzriCare ose Delsam Pharma dhe shfaqin shenja ose simptoma të një infeksioni të syrit duhet të kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor”.

Simptomat e njohura deri më tani: turbullim i shikimit, skuqje në zonën e syve, ndjenja se diçka është në sy dhe “rrjedhje e verdhë, jeshile ose e pastër nga syri”.

Padi kundër prodhuesve

Avokati i Clara Oliva në Florida tha se ajo është duke paditur prodhuesin e pikave të syrit EzriCare. Pas marrjes së pikave, ajo humbi pjesërisht shikimin.

Ajo ishte “e plagosur tmerrësisht dhe tani pothuajse e verbër”. Një rast tjetër përfshin një grua 72-vjeçare që humbi shikimin në syrin e saj të majtë pas përdorimit të pikave të syrit EzriCare.

Mjeku Ahmed Omar tha për CNN, “Ajo vuri re vizion të paqartë në syrin e saj të majtë për disa ditë dhe më pas rrjedhje të verdhë në jastëk”.

Pas kësaj, pamja e syve të saj ndryshoi. Në urgjencë u zbulua një ulçerë korneale.

Pavarësisht operacionit, mjekët nuk mundën të shpëtonin syrin.

(Kosova Sot Online)