Studenti japonez shkon në diplomim i veshur si Zelenski

  • A.P /
  • 27 March 2023 - 18:04
Studenti japonez shkon në diplomim i veshur si Zelenski

Një student universiteti në Japoni është veshur si Volodymyr Zelensky për ceremoninë e tij të diplomimit.

Djali veshi bluzën ikonë të presidentit ukrainas me mëngë të gjata dhe pantallonat e ngjashme, dhe i tha rrjetit japonez Yomiuri se iu deshën tre muaj për të rritur mjekrën.

Kostumi i tij ishte pjesë e ceremonisë unike të diplomimit të Universitetit të Arteve të qytetit të Kiotos, i cili u lejon studentëve të veshin çfarë të duan.

Dhe ata sigurisht e shfrytëzojnë atë në maksimum.

Me kalimin e viteve, tradita e çuditshme dhe e mrekullueshme ka parë që të gjithë nga Where’s Wally deri te Pokemon dhe madje edhe Jezu Krishti të mbledhin diplomat e tyre në universitet,  transmeton gazeta "Kosova Sot Online"

Studenti, i cili është identifikuar vetëm si Amiki në Twitter, tha për mediat japoneze se ishte veshur si Zelensky për të treguar solidaritet me Ukrainën.

“Që nga dhjetori, kur më rrisja mjekrën, më thanë se dukem si presidenti Zelensky”, tha ai për Yomiuri.

I diplomuari mbante gjithashtu tabela që mbanin mesazhe mbështetjeje dhe citate nga fjalimi i presidentit në Kongresin e SHBA në dhjetor.

Ceremonia e diplomimit të këtij viti ishte hera e parë në tre vjet që studentët e universitetit kanë marrë pjesë personalisht, për shkak të pandemisë.

Sipas NHK, transmetuesi publik japonez, një lepur dhe një vidër shkuan me kujdes në skenë për të marrë diplomat e tyre, si dhe një baterist, i cili shpërtheu në një rrahje pas diplomimit, i mbështetur nga muzikantë të tjerë në turmë.

(Kosova Sot Online)