Skandal: Si u kthye i riu shqiptar pa zemër nga spitali

  • A.P /
  • 27 March 2023 - 22:50
Skandal: Si u kthye i riu shqiptar pa zemër nga spitali

Pasi një i ri shqiptar vdiq në Spitalin del Mar në rrethana të çuditshme në vitin 2020, Tirana ka aktivizuar prokurorinë për trafik të mundshëm organesh pas marrjes së një kufome jo të plotë.

Gjykata e Barcelonës ka lënë edhe një herë në sirtar shkakun e zhdukjes së zemrës së Saimir Sulës , shqiptarit që humbi jetën në rrethana të çuditshme në vitin 2020.

Familja kërkoi të hetohej rasti pas vdekjes së tij, e cila ndodhi në Spitalin del Mar në Barcelonë dhe që çoi në dy autopsi.
E para u mbajt në kryeqytetin katalanas dhe e dyta në Shqipëri me kërkesë të të afërmve. Megjithatë, kur trupi ka mbërritur në këtë vend, zemra ka munguar, duke bërë që Prokuroria Publike e Tiranës të hetojë për trafik të mundshëm organesh, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Në urdhrin e ri, në të cilin Crónica Global ka pasur akses gjyqtarët José Grau, Ana Rodríguez dhe Gemma Garcés kanë njoftuar familjen Sula të hënën se ata hedhin poshtë kërkesën e tyre për të rihapur çështjen.

Magjistraturat rrëzojnë ankesën e avokatit të motrës së të ndjerit dhe konfirmojnë urdhrin e gushtit të kaluar.

Në atë rezolutë, një apel kundër pushimit të përkohshëm të çështjes ishte hedhur poshtë tashmë, gjë që si prokuroria ashtu edhe Spitali del Mar ishin kundër hetimit të mëtejshëm.

(Kosova Sot Online)