“The Washington Post” bie në gjurmët e ‘hacker-it’: Kush i publikoi dokumentet sekrete të Pentagonit

  • S.A /
  • 13 April 2023 - 12:10
“The Washington Post” bie në gjurmët e ‘hacker-it’: Kush i publikoi dokumentet sekrete të Pentagonit

Personi që qëndron pas një rrjedhjeje masive të dokumenteve të klasifikuara ushtarake amerikane ka punuar në një bazë ushtarake dhe ka postuar sekrete të ndjeshme të sigurisë kombëtare në një grup të njohurish në internet, raportoi Washington Post, transmeton "Kosova Sot Online".

Raportimi i Postit, të cilin CNN nuk mund ta verifikonte, sjell detaje të reja nga identifikimi i supozuar se zbuluesi i dokumenteve shumë të klasifikuara – duke përfshirë disa që paraqesin një pikëpamje pesimiste të SHBA-së për luftën në Ukrainë – jep detajet e para të njohura se kush mund të qëndrojë pas një shkeljeje të madhe të sigurisë kombëtare që ka tronditur Uashingtonin ditët e fundit. Njoftuesi, i përshkruar në historinë e The Post si një i ri i vetmuar dhe entuziast i armëve, ishte pjesë e një chatroom-i me rreth dy duzina njerëz në Discord – një platformë e mediave sociale e njohur me videolojtarët – që ndante dashurinë për armët dhe pajisjet ushtarake.

Burimi tha për The Washington Post se nuk do t’ua zbulonte autoriteteve identitetin e informacionit të supozuar ose vendndodhjen e tyre. Njoftuesi, i quajtur me emrin “OG”, filloi të postonte mesazhe në dhomën e bisedës Discord vitin e kaluar që i referoheshin zhargonit ushtarak. Në muajt që pasuan, zbuluesi postoi mesazhe në të cilat ai dukej se transkriptonte informacione të klasifikuara nga dokumentet amerikane, sipas raportit.

“Ato dukej se ishin transkripta thuajse fjalë për fjalë të dokumenteve të fshehta të inteligjencës”, që OG tregoi se ai i kishte sjellë në shtëpi nga puna e tij në një ‘bazë ushtarake’, të cilën anëtari nuk pranoi ta identifikonte.

“OG pretendoi se ai kaloi të paktën një pjesë të ditës së tij brenda një objekti të sigurt që ndalonte celularët dhe pajisjet e tjera elektronike, të cilat mund të përdoreshin për të dokumentuar informacionin sekret të vendosur në rrjetet kompjuterike qeveritare ose për t’u nxjerrë nga printerët,” sipas Post.

Raporti vazhdoi të përshkruante serverin Discord të kontrolluar me sa duket nga “OG”, ku dokumentet e klasifikuara të zbuluara kohët e fundit u postuan, si një “strehë pandemike, veçanërisht për adoleshentët lojtarë të mbyllur në shtëpitë e tyre dhe të shkëputur nga miqtë e tyre të botës reale”.

Discord pretendon se ka rreth 150 milionë përdorues në muaj dhe popullariteti i tij është rritur gjatë një pandemie koronavirus që fillimisht i mbylli njerëzit në shtëpitë e tyre.

(Kosova Sot Online )