Rohde: Çdo veprim i dhu*nshëm duhet të ndalet tani

  • A.P /
  • 29 May 2023 - 19:35
Rohde: Çdo veprim i dhu*nshëm duhet të ndalet tani

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, ka reaguar për veprimet e dhunshme në Zveçan ndaj KFOR’it prej protestuesve serbë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Ai ka përmendur po ashtu edhe sulmet ndaj gazetarëve.

Këto veprime ambasadori gjerman i cilësoi si të papranueshme.

”Çdo veprim i dhunshëm ndaj @NATO_KFOR dhe gazetarëve  është absolutisht e papranueshme dhe duhet të ndalet tani – nevoja e menjëhershme për të depërshkallëzuar. Faleminderit të gjitha forcave të KFOR-it në terren. Të lënduarve u uroj shërim të shpejtë”, ka shkruar ai në Twitter.

Protestuesit serbë në Sveçan u përleshën me njësitet ndërkombëtare të sigurisë. 


(Kosova Sot Online)