Bosch: Borrell ju lutemi bëni detyrat tuaja dhe përpiquni të jeni të drejtë

  • E.K /
  • 02 June 2023 - 09:40
Bosch: Borrell ju lutemi bëni detyrat tuaja dhe përpiquni të jeni të drejtë

Ish-ambasadori i Holandës, Robert Bosch, reaguar pas tri kërkesave të shefit të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, përcjell “Kosova Sot Online”.

Shefi i BE-së, ka propozuar që zgjedhjet e reja lokale të mbahen menjëherë, sigurimin e pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës’ dhe fillimin e punës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, në kuadër të Dialogut të lehtësuar nga BE-ja.

“Fakti që AKS nuk është atje është edhe për shkak të serbëve të cilët kurrë nuk erdhën me një propozim në përputhje me vendimin e KK-së, kështu që z. Borrell ju lutemi bëni detyrat tuaja dhe përpiquni të jeni të drejtë. Ndërkombëtarët e tjerë nuk duhet ta lënë atë të ikë me politikat e tij proserbe. Ka filluar të bëhet skandal sidomos kërcënimet e tij në fund”, tha ai.

(Kosova Sot Online)