Kusari: Albin Kurti nuk është anti - amerikan

  • A.P /
  • 07 June 2023 - 23:03
Kusari: Albin Kurti nuk është anti - amerikan

Reagimet e sekretarit të shtetit amerikan, Anthony Blinken, shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari – Lila, i ka quajtur të shpejtuara e të nxituara, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Blinken  i kishte qortuar autoritetet e Kosovës, duke thënë se vendimi për të përdorur forcën për të hyrë në ndërtesat komunale në veri ishte marrë “kundër këshillës” së SHBA-së dhe partnerëve evropianë dhe se “po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë jostabilitetin”.

“Ajo mundet me qenë deklarim, që mundet të jetë kualifikimin e vlerësimit që është dhënë paraprakisht. Po them që vlerësimi që është dhënë për ditën e premte mu ka dukur paksa i nxituar. Ka forma apo mënyrë të shprehjes së pakënaqësisë, ka qenë shkarje në kuptimin se si vlerësohet një deklaratë. Në asnjë element të vendimmarrjes, nuk mund t’i thuhet anti-amerikanizëm”, ka thënë ajo.

(Kosova Sot Online)