Politikani serb zbulon detaje: “Urrejtja ndaj SHBA-së dhe NATO-s është më e madhe në Serbi sesa në Korenë e Veriut”

  • S.A /
  • 31 July 2023 - 09:05
Politikani serb zbulon detaje: “Urrejtja ndaj SHBA-së dhe NATO-s është më e madhe në Serbi sesa në Korenë e Veriut”

Kryetari i Lëvizjes për Ripërtëritjen Serbe (SPO) dhe ish-kreu i diplomacisë së ish RFJ-së, Vuk Drashkoviq, ka thënë se propaganda dhe urrejtja ndaj Amerikës dhe NATO-s është më e madhe në Serbi sesa në Korenë e Veriut apo Iran, transmeton "Kosova Sot Online".

“Propaganda e drejtuar dhe urrejtja ndaj Amerikës dhe NATO-s është më e madhe në Serbi sesa në Korenë e Veriut apo Iran. Si të anëtarësohemi në BE dhe të jemi armiqësorë ndaj NATO-s, kur të gjithë anëtarët e BE-së – përveç Austrisë, e cila është e ndaluar me marrëveshje ndërkombëtare – janë edhe anëtarë të NATO-s, e cila sot është edhe mbrojtëse e BE-së kundër diversioneve të rrezikshme të regjimeve totalitare në Moska dhe Pekini, si dhe nga rritja e lëvizjeve neo-naziste dhe neofashiste në vendet e Evropës?!”, ka thënë ai.

Sipas tij, kur bëhet fjalë për Serbinë, ambasadori Hill e di se Serbia vetëm shfaq një dëshirë të vazhdueshme që BE-ja të jetë një bankomat për donacione dhe kredi të lira, për të ruajtur regjimin pa viza me vendet e BE-së, për investime evropiane dhe perëndimore dhe kompanitë të mbërrijnë në Serbi.

(Kosova Sot Online )