Analisti serb: Mbrëmë Vuçiq e pranoi se vendos gjithçka rreth serbëve të Kosovës

  • E.K /
  • 28 September 2023 - 10:12
Analisti serb: Mbrëmë Vuçiq e pranoi se vendos gjithçka rreth serbëve të Kosovës

Analisti politik Cvijetin Milivojeviq tha se e vetmja e re që tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq në fjalimin e mbrëmshëm në RTS ishte se presidenti konfirmoi se ai merr vendime për gjithçka. Mësuam, shton Milivojeviq, pas tre vjetësh, se Vuçiq e njeh mirë Milan Radoiçiqin.

“Është një gjë e re”, thotë ai…

Pyetja, thotë Milivojeviq për N1, është se ku ishin të dielën kryeministri, ministri i Brendshëm dhe shefi i të ashtuquajturës zyrës për Kosovë.

Presidenti, shtoi ai, dihej se ishte kthyer nga Nju Jorku dhe realisht nuk ishte aty kur ndodhi kriza në Kosovë.

“Për mua kjo është pyetja e të gjitha pyetjeve, pyetje që aktorët kryesorë të politikës as që e bëjnë. Kjo është çështja nëse ne jemi një vend demokratik, a ka qeveri dhe parlament”, tha Milivojeviq.

Ai ka theksuar se për të është e re që Vuçiq e pranon se ai vendos gjithçka për Kosovën në një emision të rëndësishëm në shërbimin publik, pasi që disa herë ka thënë – “Çfarëdo që të vendos, do të jem fajtor”.

“E vetmja gjë e re që njoftoi ishte se ai pranoi se i merr të gjitha këto vendime”, shton ai.

Analisti tregon edhe një fakt të rëndësishëm që po harrohet.

“Deri në vitin 2013 në Kosovë ka pasur mbrojtje juridike civile, sidomos në veri të Kosovës, ka pasur institucione gjyqësore të Republikës së Serbisë, Telekomi, Elektorpriveda kanë qenë nën juridiksionin e Serbisë dhe zoti Vuçiq ka dorëzuar të ashtuquajturat. Republikës së Kosovës, as Tadiqit, as Koshtunicës, as Millosheviqit, as Xhingjiqit…”.

Ai shton se i vjen keq që Vuçiq nuk mund t’i ngushëllojë qytetarët në veri të Kosovës, t’u premtojë paqe, se do të qëndrojë atje.

“Serbët atje thonë se i frikësohen disa përfaqësuesve të serbëve që drejtojnë në Kosovë. Aty ka vetëm një opsion politik dhe ai është dega e SNS. Nëse nuk je për listën Srpska, je denoncuar si armik i serbëve”, thotë bashkëbiseduesi N1

“Është e trishtueshme, e trishtueshme që nuk morëm asnjë plan mbrëmë, ishte improvizim absolut”. Vuçiq nuk ka përgjigje për asgjë. Ai hiqet nga menaxhimi i krizës në atë mënyrë që ai bën një foto me ambasadorin rus, dhe pastaj vrapon për t’i bërë haraç ambasadorëve të Quinte, sepse ai varet prej tyre, dhe ai bën një foto me rusët për shkak të asaj që vijon më 17 dhjetor, nëse ndodh”.

(Kosova Sot Online)