Shtëpia ku Adolf Hitler ka lindur do të përdoret si stacion policie

  • A.P /
  • 03 October 2023 - 20:41
Shtëpia ku Adolf Hitler ka lindur do të përdoret si stacion policie

Puna që ka nisur për ta kthyer në komisariat shtëpinë ku lindi Adolf Hitleri në vitin 1889 në Austri po shkakton tashmë reagime të forta.

Vendimi për të ardhmen e ndërtesës në Braunau am Inn, një qytet në kufirin austriak me Gjermaninë, u mor në fund të vitit 2019.

Planet parashikojnë krijimin e një stacioni policie dhe një pjesë  e ndërtesës do të përdorëet për akademinë e sigurisë, ku policët do të trajnohen për të drejtat e njeriut.

Të hënën, punëtorët vendosën gardhe dhe filluan të marrin matjet për punën e ndërtimit dhe pritet që objekti të  përfundojë në fillim të vitit 2026.

Projektit të rinovimit i parapriu një mosmarrëveshje e madhe për pronësinë e shtëpisë. 

(Kosova Sot Online)