Flet gazetarja e CNN që e intervistoi Vuçiqin e Osmanin brenda 24 orëve

  • E.K /
  • 06 October 2023 - 13:55
Flet gazetarja e CNN që e intervistoi Vuçiqin e Osmanin brenda 24 orëve

Gazetarja e njohur e CNN-it, Christiane Amanpour, e cila të hënën e 2 tetorit ka intervistuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe një ditë pas me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani ka folur për mediat serbe. Ajo ka treguar se si arriti ta ketë Vuçiqin në intervistë. Ajo ka folur edhe për sulmin terrorist që ndodhi në Banjskë me 24 shtator.

Amanpour ka thënë se ekziston rreziku i konflikteve të reja.

“Mendoj se rreziku ekziston, por nuk është i pashmangshëm. Kjo është arsyeja pse kam dashur të nënvizoj situatën në programin tim gjatë dy mbrëmjeve, duke diskutuar çështjen e vullnetit politik me të ftuar kaq të profilit të lartë dhe në një nivel kaq të lartë.

A keni kontaktuar me presidentin Vuçiq dhe kabinetin e tij, apo ai apo një nga stafi i tij ju ka kontaktuar?

Ne kontaktuam zyrën e presidentit dhe vlerësojmë përgjigjen e tij të shpejtë dhe pozitive.

Cilat janë përshtypjet tuaja për presidentin Vuçiq dhe presidenten Osmani? Jeni të kënaqur me paraqitjet e tyre?

Kam raportuar për luftërat e tmerrshme në rajonin tuaj duke filluar nga viti 1991. Ndjeva një nevojë urgjente për të përqendruar vëmendjen time tek të dy liderët tani për shkak të tensionit serioz në kufirin e Serbisë me Kosovën. Shtypi ndërkombëtar shpesh humbet interesin, por ne të gjithë e dimë se sa i rëndësishëm është rajoni i Ballkanit, duke përfshirë edhe stabilitetin në Evropë. Jam e bindur se shumica dërrmuese e njerëzve të zakonshëm duan vetëm paqe dhe një cilësi të mirë jete. Dhe me siguri askush nuk dëshiron një rikthim në vitet 1990 të dhunshme dhe vdekjeprurëse? Pastaj pati luftëra të qarta agresioni, një libër i ngjashëm me atë që ne po dëshmojmë – pushtimet ruse në shkallë të plotë të Ukrainës demokratike. Por tani e gjithë ish-Jugosllavia dëshiron të anëtarësohet në BE. Udhëheqësit kanë një përgjegjësi dhe unë doja ta eksploroja këtë.

Si e shihni faktin Serbia e Kosova janë ende në marrëdhënie të këqija edhe pse kanë kaluar 30 vjet nga luftërat?

Mendoj se është një keqardhje e madhe. Jam i sigurt, dhe të dhënat tregojnë, se shumica e njerëzve nuk janë ekstremë dhe po kërkojnë një strukturë të arsyeshme, pragmatike qeverisjeje për të përmirësuar jetën e tyre dhe komunitetet e tyre. BE është gjithashtu e shqetësuar për destabilizimin e rrezikshëm në Bosnje nga Republika Srpska. Njerëzit e rajonit kanë paguar një çmim të madh dhe kanë bërë sakrifica të mëdha dhe më vjen keq që vullneti i tyre shpesh shpërfillet. Kjo shpesh mund të çojë në konflikt, zhvendosje, ikje të trurit, varfëri, mungesë progresi. Me siguri askush nuk dëshiron të mbetet i mbërthyer në mënyrat e vjetra të së kaluarës? Kjo është Europa 2023.

(Kosova Sot Online)