Gucati bën homazhe në Marinë dhe Prekaz

  • A.P /
  • 18 October 2023 - 17:30
Gucati bën homazhe në Marinë dhe Prekaz

Ish-kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati i liruar nga Haga, së bashku me bashkëluftëtarët e tij kanë bërë sot homazhe te varrezat dëshmorëve të familjes Gucati në Marinë, si dhe te varrezat e familjes së komandantit legjendar Adem Jashari në Prekaz, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Gjatë ditës Gucati së bashku me familjen e tij kanë hapur dyert e shtëpisë për mysafirë dhe bashkëluftëtarë nga të gjitha trevat e Kosovës.

Ndryshe, Dhomat e Specializuara në Hagë kanë modifikuar dënimin ndaj Gucatit, duke i mundësuar atij lirimin nga burgu, nën disa kushte.

Në maj 2022, Gucati së bashku me ish-nënkryetarin e OVL të UÇK-së Nasim Haradinaj u dënuan me katër vjet e gjysmë burgim për akuzat për pengim të drejtësisë, ndërsa më pas Apeli ua ulin dënimet për tre muaj.

Që të dy u arrestuan më 5 shtator 2020 dhe që atëherë gjendeshin në mbajtje në Hagë.

Ish-nënkryetari i OVL të UÇK-së, Nasim Haradinaj, nuk është liruar me kusht nga burgu në Hagë si ish-kryetari i kësaj organizate, Hysni Gucati.

(Kosova Sot Online)