Deputetët e Serbisë po kërkojnë përgjigje nga Vuçiqi: Çfarë ka ndodhur në Banjskë, Radoiçiq është hero apo terrorist?

  • E.K /
  • 26 October 2023 - 09:43
Deputetët e Serbisë po kërkojnë përgjigje nga Vuçiqi: Çfarë ka ndodhur në Banjskë, Radoiçiq është hero apo terrorist?

Organi rregullator për mediat elektronike në Serbi nuk funksionin sic duhet. Kjo është arsyeja që sipas deputetes së Kuvendit serb Dragana Rakiq, sipas ligjeve dhe Kushtetutës, “ai mbronte dhe vahdon ti mbrojë interesat e ngushta të pushtetit dhe të ish-presidentit të SNS-së, Aleksandar Vuçiq”.

“Kjo është arsyeja pse REM u shkakton dëme të mëdha qytetarëve sepse nuk janë të informuar mirë. Pra, për shembull, për tragjedinë që ndodhi në Banjskë, ne nuk e dimë se çfarë ka ndodhur atje. Radoiçiq është hero apo terrorist? Qytetarët jo Dijeni se konflikti i armatosur në Banjskë ishte temë e një seance në Parlamentin Evropian dhe se u diskutua seriozisht për vendosjen e sanksioneve ndaj vendit tonë”, theksoi ajo.

Deputeti deklaroi se qytetarët nuk kanë informacione për jetën e tyre të përditshme, si pjeshkët e helmuara nga Kroacia, se janë kthyer edhe patatinat e helmuara dhe se pyesin se ku ka përfunduar ai ushqim.

Miladinoviq: Mediat në Serbi shërbejnë për të errësuar realitetin e qeverisë

Deputetja Sanja Miladinoviq tha se mediat i shërbejnë pushtetit aktual në Serbi për të errësuar realitetin në vend.

“Mediat ju shërbejnë për të errësuar faktin se standardi i jetesës në Serbi është i ulët, se punëtorët, arsimi dhe shëndetësia po poshtërohen. Për të errësuar faktin se gjyqësori është uzurpuar, natyra shkatërrohet. Përmes mediave, qytetarët e Serbia dëgjon premtime të rreme me qëllim që të krijojë një imazh se ata vërtet jetojnë në kohën e artë që ju flisni, por vetëm ju jetoni në atë epokë të artë”, theksoi deputeti.

Ajo shtoi se media shërben për të mbajtur sa më gjatë pushtetin në pushtet.

“Ju shpërndani informacione të rreme, manipuloni dhe kështu mbijetoni, në vendet e zhvilluara dhe demokratike është normale që opozita dhe qeveria të kenë duele, të ballafaqohen me opinione dhe qytetarët të vendosin vetë se kë do të zgjedhin në zgjedhje. “, theksoi Miladinoviq.

Stano: Scholz, Macron e Meloni takojnë së pari Kurtin e pastaj Vuçiqin, takimi nis në orën 14:00.

(Kosova Sot Online)