Vjen njoftimi: Situata në Gaza është ‘tmerruese’

  • A.P /
  • 28 November 2023 - 19:43
Vjen njoftimi: Situata në Gaza është ‘tmerruese’

Spitalet në Rripin e Gazës janë “zona lufte”, thotë një zëdhënës i Unicef-it, i cili aktualisht po viziton enklavën.

“Fëmijët janë të shpërndarë kudo. Shkova në një spital disa orë më parë për t’u përpjekur të arrij me një fëmijë që kisha parë dhe përfundova duke parë rreth 10 fëmijë të ndryshëm, të gjithë të cilëve u ishin prerë gjymtyrët, “tha James Elder për BBC.

Ai shton se në një kamp në Khan Younis, në Gazën jugore, ai pa gjithashtu një situatë “të tmerrshme” sa i përket higjienës dhe ushqimit.

(Kosova Sot Online)