Albulena Haxhiu nënshkruan memorandume me klerikët fetarë

  • A.P /
  • 30 November 2023 - 17:18
Albulena Haxhiu nënshkruan memorandume me klerikët fetarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu bën të ditur se sot ka nënshkruar memorandume bashkëpunimi me Bashkësitë Fetare, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Përmes një postimi në Facebook, Haxhiu ka njoftuar se qëllimi i memorandumeve është ndër të tjerash për të realizuar sesione informuese kundër dhunës për komunitetin fetar.

“Me Myftiun, Naim Tërnava nga Bashkësia Islame, Imir Gashi nga Kisha Protestante Ungjillore dhe Don Kolë Dedaj nga Ipeshkvia Prizren-Prishtinë, të bashkuar kundër dhunës në familje dhe dhunës ndaj vajzave dhe grave. Sot, nënshkrova memorandume bashkëpunimi me Bashkësitë Fetare, përmes së cilave u pajtuam për realizimin e sesioneve informuese kundër dhunës për komunitetin fetar, dhe mobilizimin e liderëve në komunitet, si partner e bashkëpunëtorë në veprimet kundër dhunës në familje dhe dhunës ndaj grave. Sot dhe çdo ditë tjetër!”, ka theksuar ajo.

(Kosova Sot Online)