Kurti: Zgjedhjet serbe jashtë Zyrës Ndërlidhëse vetëm me marrëveshje Kosovë-Serbi

  • E.K /
  • 01 December 2023 - 08:23
Kurti: Zgjedhjet serbe jashtë Zyrës Ndërlidhëse vetëm me marrëveshje Kosovë-Serbi

Kryeministrit i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar për takimin që kishte me ambasadorët e QUINT-it dhe Bashkimit Evropian, përcjell “Kosova Sot Online”.

Kurti ka thënë se i ka informuar ambasadorët se zgjedhjet serbe jashtë Zyrës Ndërlidhëse duhet të jenë vetëm me marrëveshje Kosovë-Serbi, përndryshe ka refuzuar.

“U takova me përfaqësuesit e QUINT dhe BE-së sot dhe i informoi ata se zgjedhjet serbe mund të organizohen jashtë Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë vetëm me statusin e tyre si Serbi dhe me marrëveshje speciale bt. shtetet sovrane, të pavarura sipas nenit. 2 të Agrmt Themelore”, ka thënë Kurti.

(Kosova Sot Online)