Fushata në Serbi: Kosova sjell pikë e vota, BE nuk përmendet

  • E.K /
  • 04 December 2023 - 10:25
Fushata në Serbi: Kosova sjell pikë e vota, BE nuk përmendet

Dy javë para zgjedhjeve, është e qartë se çështja e “rrugës evropiane” të Serbisë nuk luan pothuajse asnjë rol në fushatë, nga ana tjetër, tema e Kosovës është në krye të prioriteteve dhe as autoritetet nuk mund ta shmangin atë, edhe sikur të donin.

Këto dy gjëra – të flasim pak për BE-në dhe shumë për Kosovën – janë të lidhura ngushtë, thonë të intervistuarit e Dw.

“Regjimi thjesht nuk mund të ndikojë në disa gjëra”, thotë historiani dhe politologu Stefan Radojkoviq.

Çështja e Kosovës mori një hapësirë ​​të madhe në fushatë, kryesisht për shkak se SHBA-të dhe BE-ja po “ushtrojnë presion” këtë vit përmes një sërë marrëveshjesh në Bruksel dhe Ohër, duke thënë hapur se presin një njohje de facto të pavarësisë së Kosovës. nga Beogradi, sipas Radojkoviqit.

“Ata insistuan në planin franko-gjerman, i cili për pasojë u bë shumë i pranishëm në mediat serbe”, thotë ai për DË. “Gjithashtu, qëndrimi i Aljbin Kurtit ndaj komunitetit serb është i tillë që edhe mediat kryesore në Serbi duhet t’i kushtojnë hapësirë.

Kosova dhe “temat e jetës”

Mençuria e vjetër e analistëve dhe studiuesve të opinionit publik, e cila përsëritet nga fushata në fushatë, është se për votuesin mesatar, Kosova është më pak e rëndësishme se çështjet e “jetës” – derisa të bëhet më e rëndësishme.

“Prioriteti i tij është lufta kundër papunësisë, standardi i jetesës dhe stabiliteti ekonomik”, tha Aleksandar Ivkoviq nga Qendra për Politikë Bashkëkohore.

“Lufta kundër korrupsionit dhe krimit është në vendin e dytë dhe Kosova dhe Metohia janë në vendin e tretë, nëse në Kosovë nuk shpërthen kriza”. Pikërisht atëherë rritet interesimi për atë temë”, ka shtuar Ivkoviq për “Blic”.

Ka qenë qeveria e Aleksandër Vuçiqit që ka insistuar për ato çështje “jetike” edhe në këtë fushatë.

Në takimin e madh parazgjedhor në Arenën e Beogradit, rrugët, hekurudhat, stadiumet, vendet e punës dhe pagat përsëri u përmendën më shpesh në fjalime. Por, asnjë nga folësit, sidomos Vuçiq, nuk mungoi të flasë për “mbrojtjen e integritetit territorial” dhe faktin se nuk do ta pranojë kurrë pavarësinë e Kosovës.

Sipas Stefan Radojkoviq, qeveria u godit nga një “stuhi pothuajse e përsosur” që mund të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve.

Së pari, lufta në Ukrainë solli presion të madh dhe më pas nisi rritje të çmimeve që prekin qytetarët. Edhe në lidhje me luftën në Ukrainë, presioni evropian vazhdon të “zgjidhë” çështjen e Kosovës.

Vazhdon Radojkoviq, partitë e djathta dhe nacionale e kanë nuhatur këtë si një atu për të vënë një pikë para zgjedhjeve.

“Nëse partitë e djathta ose konservatore morën disa vota vitin e kaluar për çështjen e luftës në Ukrainë – në të cilën Serbia nuk ka asnjë rol – atëherë në mënyrë të pashmangshme, përveç këtyre jetës, del edhe çështja e Kosovës, e cila është shumë më afër. tema”, thotë Radojkoviq.

“Është gjithashtu e pashmangshme që shumica e votuesve janë shumë negative kur dikush është në një humor kompromentues për çdo propozim perëndimor,” shton ai.

Votuesit e Vuçiqit janë në të djathtë

Shumë vëzhgues e interpretuan gjithashtu kthimin e ish-presidentit Tomislav Nikolić në fushatën e Partisë Progresive Serbe si një mënyrë për t’u ofruar votuesve të lëkundur një fytyrë të njohur patriarkale, një “vendas nga Batoçina”.

Sepse, duke gjykuar nga sondazhet, Vuçiq nuk i ka kartat më të mira kur është fjala për temën e Kosovës. Sipas një sondazhi të tetorit nga Neë Serbian Political Thought (NSPM), vetëm 14 për qind e votuesve besojnë se “pozita e Serbisë dhe serbëve” në Kosovë është më e fortë nën këtë qeveri në Beograd, dhe rreth 50 për qind mendojnë se është. më të dobët.

“Shumë thonë se elektorati i Vuçiqit është korruptuar në një farë mënyre, por, sido që të jetë, ai është i ankoruar në spektrin e djathtë”, thotë Radojkoviq. “Ata gjithashtu kanë njëfarë pasigurie në lidhje me politikën e Vuçiqit për Kosovën – ka shumë të panjohura”.

Ai vëren se edhe lista pro-evropiane “Serbia kundër dhunës” ka mbajtur qëndrim më të ashpër ndaj Kosovës. Radojkoviq i referohet raportit të fundit të DË për vizitën e përfaqësuesve të asaj liste pro-evropiane në Berlin.

Siç kemi shkruar, aty Borko Stefanoviq (SSP) ka thënë se ky koalicion do të ruajë “pikëpamjen kushtetuese” të Kosovës dhe se nuk është i detyruar nga premtimet që Vuçiq u ka bërë përfaqësuesve evropianë me dyer të mbyllura.

Ashtu si për pjesën kombëtare të opozitës – dhe janë të paktën tre lista të rëndësishme zgjedhore – Kosova është një lloj “pule e artë” në fushatë, ashtu edhe për listën më të fortë qytetare, janë çështjet e dhunës, krimit dhe korrupsionit, dhe deri diku varfërimin e qytetarëve.

BE është një temë për “kamikazët”

Siç thanë burimet për DW edhe para shpalljes së listës, edhe ata janë të vetëdijshëm se është e vështirë të vendoset një pikë në fushatë duke e mbitheksuar Bashkimin Evropian si synim.

Sepse rruga drejt BE-së po zgjat shumë dhe politikanët evropianë shumë shpesh e mbështesin Aleksandar Vuçiqin për këtë apo atë. Çështja është veçanërisht pikante në një kohë kur politikanët kryesorë nga BE-ja po kërkojnë haptazi njohjen de fakto të Kosovës.

Politologu Srđan Cvijić, një ekspert i mirë i Bashkimit Evropian dhe procesit të anëtarësimit, thotë se vetëm një “kamikaz politik” do ta çonte çështjen e anëtarësimit në BE në ballë të fushatës.

“Sepse të gjitha mediat nën kontrollin e regjimit janë anti-BE dhe antiperëndimore. Çfarë do t’i sillte një partie opozitare nëse për këtë do të zvarriteshin në tabloidet e Vuçiqit?”, tha Cvijiq për DW.

“Dhe tani as BE-ja nuk është në të vërtetë temë e fushatës. Mund të jetë tronditëse nga jashtë, por nuk është. Ka shumë çështje të tjera më urgjente në rendin e ditës”, thotë ai, duke përmendur si shembuj krimin dhe dhunën që shkaktuan protesta masive këtë pranverë.

Sa për shkak të qëndrimit të shteteve perëndimore ndaj Kosovës, e sa nga propaganda e regjimit dhe lodhja e përgjithshme nga “rruga evropiane” e përjetshme, vetëm në sondazhe BE-ja nuk ka qenë kurrë më keq.

Sipas NSPM, vetëm 39 për qind e qytetarëve mbështesin anëtarësimin e Serbisë në BE, ndërsa 51 për qind e refuzojnë atë. Ky trend, i cili është dobësuar në vitet e mëparshme, është forcuar këtë vit.

A ka ndonjë “mënyrë europiane” tjetër?

Gjëra të tjera tregojnë se Beogradi zyrtar praktikisht nuk po shkon më drejt BE-së. Sipas një raporti të publikuar nga Ministria e Integrimeve Evropiane, nga vera e vitit 2022 deri në verën e vitit 2023, Serbia ka miratuar vetëm 27 për qind të rregulloreve të planifikuara ligjore për zbatimin e acquis të BE-së.

Pas ardhjes në pushtet të SNS-së, në gjysmën e parë të vitit 2013, janë miratuar rreth 85 për qind e rregulloreve.

Kur gjithçka bëhet bashkë, nuk është çudi se cili është statusi i BE-së në Serbi, shkruan gazetari Boshko Jakshiq për “Politika”. Jakshiq para këtyre zgjedhjeve mbështet listën “Serbia në Perëndim”.

“Një pjesë e përgjegjësisë, jo e vogël, i takon edhe Bashkimit Evropian, i cili e mbështet një situatë të tillë. Perëndimi po nxiton të normalizojë marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës. Çdo gjë tjetër është lëvizje në vend”, përfundon Jakshiq.

(Kosova Sot Online)