Avokati serb: Radoiçiq nuk është objektivi kryesor i Interpolit, ai nuk e ka organizuar vetë Banjskën

  • E.K /
  • 07 December 2023 - 13:35
Avokati serb: Radoiçiq nuk është objektivi kryesor i Interpolit, ai nuk e ka organizuar vetë Banjskën

Avokati Bozho Preleviq deklaroi se autoritetet në Beograd të udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq nuk duhet ta arrestojnë Milan Radoiçiqin sepse e dinë se ai vetë nuk e ka organizuar konfliktin në Banjskë më 24 shtator.

Duke komentuar lëshimin e urdhër-arrestit të Interpolit kundër ish-nënkryetarit të Listës Serbe dhe bashkëpunëtorit më të afërt të Vuçiqit për çështjen e Kosovës, Preleviq tha për agjencinë Beta se Radoiçiq mund të jetë një dëshmitar i papërshtatshëm për qeverinë aktuale.

Sipas tij, për Serbinë do të ishte problem të mos vepronte me urdhër të Interpolit në momentin “kur dihet se kush po e mbron Radoiçiqin në Serbi”.

“Milan Radoiçiq mbrohet dhe ruhet nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Autoritetet në mënyrë të ngathët dhe të dëmshme për këtë vend u përpoqën të mbroheshin nga ngjarjet në Banjskë duke nisur procedurën kundër Radoiçiqit dhe duke e liruar menjëherë. Shtrohet pyetja se kush është përgjegjës për ngjarjet tragjike në Banjskë, sepse Radoiçiq sigurisht që nuk ka mundur të blejë një sasi të madhe armatimi, pajisje ushtarake, madje edhe një automjet luftarak. Radoiçiqit nuk i kishte shkuar në mendje se për hir të tij do të organizonte një rebelim në veri të Kosovës”, tha Preleviq.

Ai ka theksuar se Radoiçiq nuk është objektivi kryesor i Interpolit.

“Autoritetet në Serbi e dinë gjithashtu se Radoiçiq nuk është objektivi kryesor i Interpolit, por ai mund të tregojë objektivin e duhur”. Prandaj në Beograd nuk po bëhet asnjë hetim në lidhje me Banjskën. Nëse prokuroria do të bënte punën e saj, do të përfundonte dëmin kolosal që iu bë interesave serbe në Banjskë. Banjska është pika e kthesës pas së cilës nuk ka më rezistencë në veri të Kosovës”, vlerësoi Preleviq.

Preleviq shtoi se urdhër-arresti i Interpolit ka edhe një konotacion politik.

“Sipas Kushtetutës së Serbisë dhe Rezolutës 1244, është e vështirë të kuptohet bashkëpunimi i Serbisë përmes Interpolit me territorin e saj Kosovë, sepse mund të mbështesë njohjen eksplicite të pavarësisë së Kosovës. Në anën tjetër, të gjithë deputetët e Listës Serbe u betuan në parlamentin e Kosovës se do të respektojnë Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, kështu që para Interpolit integriteti territorial i Serbisë ishte cenuar në mënyrë drastike nga përfaqësuesit e Listës Serbe. Nga pikëpamja politike, veprimi sipas kërkesës së Interpolit do të ishte pranim i shtetit të Serbisë se Kushtetuta e tij nuk vlen në këtë rast”, tha avokati.

Preleviq beson se autoritetet në Beograd as nuk do ta arrestojnë dhe as nuk do ta dorëzojnë Radoiçiqin tek autoritetet kosovare dhe se Serbia do të përballet me pasoja të rënda për këtë.

“Nuk mund të flitet për një vend me shtet ligjor në rast të mosrespektimit të urdhrave të Interpolit”. Nuk bëhet fjalë vetëm për arrestimin dhe ekstradimin e mundshëm të Radoiçiqit, por edhe pse procedura kundër tij nuk zhvillohet në Beograd. Një qëndrim i tillë i pushtetit aktual dërgon mesazh se është e mundur të krijohet një grup i armatosur në Serbi, për shkak të të cilit shumë njerëz do të vdesin dhe do të plagosen dhe se kjo nuk do të thotë asgjë për qeverinë. Mosveprimi i prokurorisë në rastin Banjsko tregon se nuk ka qenë ide e Radoiçiqit”, përfundoi Preleviq.

(Kosova Sot Online)