Mitrovicë: Dyshohet se shpërlanë mbi 1 milion euro përmes bizneseve fiktive, arrestohen zyrtari i ATK’së dhe një tjetër

  • E.K /
  • 09 December 2023 - 08:41
Mitrovicë: Dyshohet se shpërlanë mbi 1 milion euro përmes bizneseve fiktive, arrestohen zyrtari i ATK’së dhe një tjetër

Dy persona janë arrestuar në Mitrovicë, njëri prej tyre zyrtar i Administratës Tatimore të Kosovës, të cilët dyshohen se në bashkëpunim kanë kryer veprat penale “Shpërlarje e parave” dhe “Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit”, përcjell “Kosova Sot Online”.

Në raportin 24 orësh të Policisë thuhet se vlera e parave që dyshohet se janë shpërlarë përmes bizneseve fiktive është mbi 1 milion euro.

Veprat dyshohet se janë kryer gjatë viteve 2019-2023.

Me vendim të prokurorit, pas intervistimit të dyshuarit janë liruar në procedurë të rregullt.

Ndërsa, rasti është në hetime.

“SHPËRLARJE E PARAVE & KEQPËRDORIM I POZITËS APO AUTORITETIT – Mitrovicë 2019-2023. Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovarë (njëri zyrtar i ATK-së), të cilët dyshohen që në bashkëpunim kanë kryer veprat në fjalë. Vlera e parave të cilat dyshohet që janë shpërlarë përmes bizneseve fiktive është mbi 1, 000.000 (një milion) €. Me vendim të prokurorit, pas intervistimit të dyshuarit janë liruar në procedurë të rregullt. Rasti duke u hetuar”, thuhet në raportin 24 orësh.

(Kosova Sot Online)