A do të rriten temperaturat javën e ardhshme në Kosovë?

  • A.P /
  • 10 December 2023 - 13:06
A do të rriten temperaturat  javën e ardhshme në Kosovë?

Javën e ardhshme temperaturat do të rriten në Kosovë derisa në fundjavë priten edhe reshje shiu, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

“Nga mesi i javës një shtjellë ciklonike kalon përgjatë pjesëve veriore të rajonit, që do të sjell kushte për të reshura shiu ditën e enjtë, ndërkohë me shtrirjen e masave më të ftohta ajrore deri në fundjavë reshjet e shiut shndërrohen edhe në borë.  Temperaturat pësojnë rënie të premten në 5C, e deri në mbrëmje edhe në 0C e 1C.

Kushte më stabile në fillim të javës, me më pak qarkullim ajror, mbajnë ndotësit ajror të ngujuar pranë sipërfaqes, duke rritur koncentrimet e tyre edhe në vlera të larta të ndotjes.  Indeksi i cilësisë së ajrit shkon edhe në vlera shumë të dobëta dhe shkurtimisht edhe në jashtëzakonisht të dobëta.  Ditën e mërkurë pritet një përmirësim, pasi erërat jugore largojnë ndotësit, ndërsa indeksi do të zbres edhe në vlera të pranueshme.”

11.12 – Mjegull në ultësira që mund të mbetet edhe gjatë ditës.  Në pjesë tjera intervale më të gjata me diell.  Më vonë vransirat shtohen, me mundësi për reshje shiu e bore përreth viseve malore në perëndim e veri të vendit.

12.12 – Reshje shiu orëve të mëngjesit.  Ditën vransira e intervale me diell.

13.12 – Më butë, kryesisht me vransira.

14.12 – Kryesisht vranët dhe me shi kohëpaskohe.

15.12 – Kryesisht vranët, herë herë reshje të dobëta shiu, që deri në mbrëmje shndërrohen edhe në reshje bore.

Era frynë kryesisht nga krahu jugor, fillimisht lehtë 1-3m/s, e të mërkurën edhe mesatare deri në 9m/s.  Nga dita e enjtë ndryshon drejtimin në veriore-verilindore.

Shtypja atmosferike pëson rënie nga mesi i javës, por më pas shënon një rritje, lartë mbi normale, deri në fundjavë.

(Kosova Sot Online)