Rama paralajmëron rrezik real për Ballkanin Perëndimor

  • A.P /
  • 28 February 2024 - 20:23
Rama paralajmëron rrezik real për Ballkanin Perëndimor

Lufta kërcënim për Ukrainën, por edhe ndaj së ardhmes sonë Kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët për shtyp me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, pas Samitit për Ukrainën, që u mbajt sot në Tiranë, deklaroi sot se ka një rrezik të qartë dhe real për Ballkanin Perëndimor për shkak të agresionit rus.

“Kam qenë i privilegjuar që kam folur e diskutuar me Presidentin. Saktësisht rreth kësaj gjëje i thashë diçka: Për mua është përgjigja më e qartë e shkurtër dhe e saktë për faktin se ku mund të shkojë bota po ndoqëm logjikën e Vladimir Putinit për justifikimin e një lufte, duke i bërë thirrje së shkuarës. Kjo është Perandoria Mongoleze, Rusia është brenda saj”, u shpreh ai.

(Kosova Sot Online)