Kush janë dy shqiptarët që mobilizuan 100 policë për t’i arrestuar?

  • A.P /
  • 16 April 2024 - 17:07
Kush janë dy shqiptarët që mobilizuan 100 policë për t’i arrestuar?

“The Sun” ka publikuar një foto të trafikantëve shqiptarë të cilët sipas medias britanike  përpiqen me dëshpërim për të shpëtuar perandorinë e tyre të kontrabandës, disa ditë përpara se të kapeshin nga polica, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

“Fotoja tregon Myrteza Hilajn dhe Kreshnik Kadenën në një takim urgjent pasi planet e tyre për të ndihmuar në sjelljen e katër emigrantëve të paligjshëm në Britani me një Cessna u shkatërruan.

Dyshja ishin pjesë e një bande mbarë europiane që u ngarkonte kryesisht emigrantëve shqiptarë deri në 10,000 £ për të ardhur në Mbretërinë e Bashkuar jo vetëm në shpinën e kamionëve, por me avionë privatë të lehtë.“, shkruhet në artikull.

“Gangsterët” shqiptarë u arrestuan pas një operacioni tetë-vjeçar të policisë  i koduar Micropus  i cili gjithashtu rrëzoi katër falsifikues që prodhonin mijëra dokumente identiteti për migrantët, duke përfshirë certifikatat që i lejonin ata të gjenin punë në kantiere.Operacioni përfshinte rreth 100 policë, oficerë të emigracionit dhe kufirit nga e gjithë Evropa.

Hilaj, 50 vjeç, ishte “koka” e bandave të kontrabandës duke përdorur kamionë, ndërsa Kadena, 37 vjeç, ishte pika e kontaktit për pilotët që transportonin shqiptarë në vend.

Operacioni Micropus filloi kur NCA filloi hetimin e Hilajt dhe zbuloi se ai ishte pjesë e një rrjeti të madh kriminal që jo vetëm kontrabandonte emigrantë të paligjshëm, por siguronte dokumente false për vetëm 130 £.

Kur oficerët zbuluan se bashkëpunëtori i tij Kadena ndihmoi në organizimin e një fluturimi në një Cessna për katër ilegalë pranë Calais në korrik 2017 – duke përfshirë një fëmijë nën 10 vjeç – ata njoftuan autoritetet franceze.

Britanikët David Green, 53 vjeç, një arkitekt dhe pilot privat nga Essex, dhe Edward Buckley, 45 vjeç, një marangoz, u arrestuan dhe u burgosën për 30 muaj pas një rasti gjyqësor në Boulogne, Francë dy javë më vonë.

Gjykata dëgjoi se si dy burrat kishin fluturuar emigrantë nga fushat ajrore pranë Calais dhe Le Touquet pesë herë në tre muajt e mëparshëm – secili pasagjer pagoi 10,000 £.

Kur avioni nuk u shfaq në aerodromin Stapleford pranë Romfordit, një Kadena në panik takoi Hilajn në një pijetore pranë shtëpive të tyre në Leyton, në lindje të Londrës.

Ata nuk e kishin idenë se takimi i tyre klandestin po regjistrohej.

Nëntë ditë më vonë dyshja u arrestuan në shtëpitë e tyre. Ata u dënuan për lehtësimin e imigracionit të paligjshëm në Gjykatën e Kurorës Southwark në mars dhe do të dënohen muajin e ardhshëm.

Mykhaylov, tani 43 vjeç, i cili drejtonte një biznes printimi në Hackney, Londër, merrte porosi me email dhe mesazhe me tekst dhe paguante vetëm 130 £ për një patentë të rreme drejtimi.

Kur oficerët bastisën shtëpinë e ukrainasit në Stratford, Londra Veri-Lindore, ata gjetën më shumë se 3,000 dokumente identiteti, 3,500 foto të stilit të pasaportës dhe 300 certifikata të punës në ndërtim.

Ata gjetën gjithashtu 15,000 £ në para dhe materiale të mjaftueshme për të krijuar 40,000 karta identiteti false.

Mark McCormack, nga NCA, tha se shumica dërrmuese e klientëve ishin nga Shqipëria dhe i përshkroi aktivitetet e liga të Mykhaylov si “si Amazona e dokumenteve të rreme të identitetit”.

Mykhaylov u burgos për pesë vjet e gjysmë pasi pranoi një sërë akuzash mashtrimi në 2018, ndërsa ndërmjetësit Genadijs Kalinns, 43, nga Loughton, Essex, dhe Dymtro Mykhailytskyi, 45, nga Romford u burgosën për gjashtë vjet dhe pesë e një. respektivisht gjysmë vjet.

Një tjetër evropianolindor, Arsen Baculi, 24 vjeç, nga East Ham, iu dhanë pesë vjet e tetë muaj për qëllim të dorëzimit të dokumenteve false dhe posedimit të drogës dhe më vonë u deportua përsëri në Shqipëri. Njeriu i pestë i përfshirë në fabrikë, Oleksandr Sukhoviy, 45 vjeç, u burgos për gjashtë vjet. Sa herë që policët nxirrnin një nga bandat e falsifikimit që përdorej nga Hilaj, ai thjesht kalonte në një tjetër.

(Kosova Sot Online)