Media e njohur: Mali i Zi po mbushet me rusë, restorantet janë mbuluar me portrete të Putinit

  • A.P /
  • 24 April 2024 - 21:35
Media e njohur: Mali i Zi po mbushet me rusë, restorantet janë mbuluar me portrete të Putinit

Cyprus Daily News ka realizuar një hulumtim të ndikimit rus dhe rritjes së pranisë së rusë në Mal të Zi.  Sipas hulumtimit nga 10 shkelje të kryera në shtetin malazez, 6-7 përfshijnë detyrimisht qytetarë të Federatës Ruse. Në qytetet bregdetare të Budvës, Barit, Petrovacit, Tivatit, Kotorrit, Herceg Novi, kafene, bare, restorante dhe banja me emra ekskluzivisht rusë, shpesh të zbukuruara me trengjyrësh, portrete të V. Putin dhe madje edhe simboli Z.

Nga njëra anë, Mali i Zi me kënaqësi i bashkohet çdo pakete të re sanksionesh kundër Federatës Ruse, dhe presidenti aktual Milatoviç shpreh besnikërinë e tij ndaj Ukrainës në çdo rast, madje edhe diplomatët rusë dëbohen nga vendi. Megjithatë, nga ana tjetër, autoritetet malazeze jo vetëm pa dallim dhe krahëhapur pranojnë “subjektet” e një vendi terrorist, por, duke ndjekur shembullin e Armenisë dhe Kazakistanit, u krijojnë kushte të veçanta për t’i lehtësuar dhe përshpejtuar procesi i përshtatjes, thotë një artikull i “Cyprus Daily News”.

“Në vetëm dy vjet, në Malin e Zi të vogël, popullsia e të cilit ishte pothuajse 600,000 njerëz deri më 24 shkurt 2022, më shumë se 11,000 rusë morën leje qëndrimi dhe qëndrim të përhershëm, nga të cilët 3,000 blenë pasuri të paluajtshme”.

“Për më tepër, Ministria e Punëve të Brendshme e Malit të Zi u jep rusëve leje qëndrimi të përkohshme dhe të përhershme, të cilat quhen “kushte të veçanta”, shpeshherë duke mbyllur një sy për mungesën e dokumenteve të nevojshme. Qytetarët e Federatës Ruse mund të marrin lehtësisht edhe patentë shoferin malazez”.

Në hetimin e gazetarit të titulluar “A është Mali i Zi i vetmi vend i NATO-s ku rusët janë jashtëzakonisht të mirëpritur?” — e cila u publikua së fundmi në mediat qipriote në rusisht — shkruan:

“Një nga bankat më të mëdha në vend, ‘Adriatic Bank’, për vetëm 500 USD, jo vetëm që hap pa problem llogari në valutë ndërkombëtare për rusët, por gjithashtu, duke anashkaluar sanksionet bankare, kryen operacione transferimi rubla nga bankat ruse në euro. llogaritë e klientëve të saj rusë”.

“Sipas të dhënave të disponueshme vetëm për vitin 2023, ‘Adriatic Bank’ ka hapur më shumë se 1000 llogari të tilla. Përveç Adriatikut, edhe vetë rusët, pavarësisht ligjit që ndalon transaksionet në valutë për personat fizikë, kanë krijuar disa dhjetëra komunitete të mëdha për konvertimin fizik të rublave në euro.

Pretendohet se MPB-ja e Malit të Zi “natyrisht që tenton t’i ‘injorojë’ aktivitetet e këtyre komuniteteve”.

“Përveç përfitimeve financiare dhe të përditshme, Mali i Zi promovon fuqishëm krijimin e një industrie kulturore dhe argëtuese për rusët. Në vetëm një vit e gjysmë deri në dy vjet, në qytetet bregdetare të Budvës, Barit, Petrovacit, Tivatit, Kotorrit, Herceg Novi, kafene, bare, restorante dhe banja me emra ekskluzivisht rusë, shpesh të zbukuruara me trengjyrësh, portrete të V. Putin dhe madje edhe simboli Z.

“Për rusët u hapën disa shkolla speciale, kopshte, teatro, media në gjuhën ruse, fondacione të ndryshme dhe qendra zhvillimi, madje ata siguruan tempullin e tyre për mbajtjen e shërbimeve në gjuhën ruse.”

“Duke folur për gjuhën ruse, sot, duke ecur nëpër rrugët e disa qyteteve malazeze, veçanërisht në Budva dhe Tivar, është pothuajse e pamundur të dëgjosh fjalimin malazez. Tingëllon ekskluzivisht rusisht, dhe kryesisht me tone të vrazhda”.

“Nuk është plotësisht e qartë nëse vetë malazezëve u pëlqen ky rusifikim total. Disa që kanë përfitime personale, për shembull nga dhënia me qira e apartamenteve apo vilave, çmimet e të cilave u rritën 2-3 herë për shkak të pushtimit rus, natyrisht janë shumë besnikë, ndërsa të tjerët thjesht presin, duke shpresuar se lufta do të përfundojë së shpejti, rusët do të ‘tërhiqen’ vetë ‘dhe jeta e tyre do të kthehet në rrjedhën e saj të zakonshme’.

Ndërkohë, ata duhet të durojnë dhe përshtaten me realitetin e ri “rus” të Malit të Zi.

“Siç e dini, një nga komponentët kryesorë të “botës ruse” është gjithashtu kriminogjen. Mali i Zi, natyrisht, nuk ishte përjashtim. Në një bisedë me mua, një nga përfaqësuesit e policisë, Nikolla, tha se Mali i Zi ndoshta nuk ka përjetuar kurrë një rritje kaq të paparë të krimit”.

“Sipas fjalëve të tij, në këtë moment, nga 10 shkelje të kryera, 6-7 përfshijnë detyrimisht qytetarë të Federatës Ruse.

“Veprimet e paligjshme që ata kryejnë janë shumë të ndryshme, nga vjedhjet banale të përditshme, therjet me thikë dhe zënkat në gjendje të dehur, deri te vrasjet me porosi, rrëmbimet dhe mashtrimet komplekse financiare për të cilat policia vendase as që ka dëgjuar kurrë.”

Përveç kësaj, “me ardhjen e rusëve, tregtia e drogës në vend u rrit gjithashtu në përmasa të papara”.

Sipas këtij hulumtimi, nëse ndaloni në rrugën kryesore Podgoricë-Petrovac dhe ndaloni të gjitha makinat me shenja shtetërore ruse, të jeni të sigurt se në çdo të tretën, nëse jo në çdo sekondë, sigurisht që do të gjeni një lloj droge dehëse.

“Këto janë kryesisht droga sintetike, amfetamina, metadoni dhe kokaina ose marihuana gjithashtu nuk janë të rralla. Gjatë vitit që lamë pas kanë krijuar skema të tëra trafiku droge në kafenetë e tyre të shumta”.

“Për shembull, në Budva ka një kafene ruse në dukje të zakonshme “Druzhba”, ku, megjithatë, çdokush mund të blejë me siguri pothuajse çdo drogë.”

“E dimë mirë edhe ne edhe policia e Budvës, por për disa arsye askush nuk na ka urdhëruar ende ta mbyllim këtë strofkë”, citon portali një polic malazez.

“Përveç krimit, rusët në Mal të Zi kanë edhe një kolonë të pestë shumë të zhvilluar, e cila, ndryshe nga vendet e tjera evropiane, ndihet shumë e relaksuar këtu. Këtu ka edhe ‘ushtarë të zakonshëm’ të FSB-së, të cilët kryejnë pa turp detyra të çdo kompleksiteti, nga mbajtja e marshimeve në mbështetje të Qarkut Ushtarak Verior, deri te djegia e makinave me shenja kombëtare ukrainase.

Por, “ka edhe agjentë të ndikimit, të maskuar mirë nga retorika gjoja kundër luftës me mediat, fondacionet dhe organizatat e tyre joqeveritare”.

Përkatësisht, “në Mal të Zi po hapen shoqata dhe fondacione të ndryshme joqeveritare, të ashtuquajturat. ngjarje kulturore, aktivitetet e të cilave të deklaruara janë gjoja humanitare dhe antiluftë, por në të vërtetë të gjitha këto organizata janë një lloj sateliti i ‘Rossotrudnichestva’, të cilët drejtpërdrejt ose tërthorazi promovojnë të njëjtat ide të ‘botës ruse'”. “Së fundmi, në përvjetorin e dytë të fillimit të luftës në shkallë të gjerë, presidenti malazez Jakov Milatoviç shprehu edhe një herë mbështetjen e tij për Ukrainën, duke thënë se Mali i Zi mbështet pa diskutim të drejtën për liri dhe perspektivën euroatlantike të Ukrainës”, thotë hulumtimi.


(Kosova Sot Online)