Vuçiq e pranon se Kisha Ortodokse Serbe përfshihet në çështjet e Serbisë, kur flitet për Ballkanin

  • E.K /
  • 22 May 2024 - 08:02
Vuçiq e pranon se Kisha Ortodokse Serbe përfshihet në çështjet e Serbisë, kur flitet për Ballkanin

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq iu drejtua publikut nga Nju Jorku para seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për rezolutën për Srebrenicën dhe vlerësoi se amendamentet malazeze luajtën një rol të ndyrë dhe se gjithçka është bërë me urdhër të dikujt.

“Ata menduan se ne ishim budallenj, dhe se të gjithë do të pranonin të kishin një justifikim para qytetarëve, të thonë se tani kemi amendamente dhe se nuk jemi kolektivisht fajtorë. Situata e fitores. Ata nuk e kuptojnë se nuk më blenë me kaq. Ata mendonin se do të pranoja atë që ishte më e lehtë për mua për të ruajtur pushtetin, por nuk e bëra kurrë këtë” – theksoi ai.

“Amendamentet malazeze luajtën një rol shumë të ndyrë, por nuk është faji i Malit të Zi, është vetëm detyrë e dikujt sepse u bë me urdhër të dikujt”, tha Vuçiq për mediat nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), duke shtuar se do të ketë lajme zhgënjyese për disa çështje të tjera.

Madje ai e pranon se fjalimi do të vijë nga dikush prej Kishës Ortodokse Serbe, më saktësisht nga një patriark. Ai bëri të ditur se sot do të ketë shumë takime dhe se beson se patriarku do të mbajë një fjalim.

“Në mëngjes do të takohen disa përfaqësues nga ne në tempullin e Shën Savës, besoj se do të jetë edhe një patriark dhe ai do të na mbajë një fjalim dhe do të na thotë se çfarë mendojnë. Ajo që është e sigurt është se do të luftojmë. dijeni sa e madhe është forca që na kërcënon dhe sa e madhe dhe e fortë, dhe ne do të bëjmë maksimumin dhe do t’i kundërshtojmë më fort se sa kanë menduar ata”, tha presidenti i Serbisë.

Ai vlerësoi se është paradoks që Gjermania do të hapë debatin për Rezolutën në Srebrenicë.

“Nëse pas Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore Gjermania na gjykon me një fjalim hapës… Unë do t’i përgjigjem. E shoh që disa tashmë po flasin se çfarë do të bëjë qeveria e ardhshme, pasi duan të jenë marioneta. Unë do Nuk pajtohem me këtë, as nuk do të luftoj për ruajtjen e karriges, po luftoj për Serbinë, si gjithë njerëzit këtu dhe falënderoj ekipin e madh të njerëzve”, tha presidenti serb.

Vuçiq shton se amendamentet malazeze luajtën një rol shumë të ndyrë në çdo gjë dhe se është bërë me urdhër të dikujt.

(Kosova Sot Online)