Makina ushtarake 'Made in Albania' do të prezantohet në Paris

  • A.P /
  • 24 May 2024 - 21:30
Makina ushtarake 'Made in Albania' do të prezantohet në Paris

Makina e parë ushtarake shqiptare do të prezanohet në muajin qershor në panairin ”Eurosatory” në Paris, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi.

“Së bashku me kompaninë e saj #TIMAK, Arjeta po punon për prototipin e makinës së parë të blinduar ushtarake, #MadeInAlbania. Jam shumë i lumtur që Qendra jonë e Inovacionit i është bashkuar kësaj iniciative të bukur. Besimplotë që pas 3 javësh, në Paris, në panairin #Eurosatory ne do të prezantojmë me sukses këtë produkt shqiptar.

Shumëkush mund të pyesë se si ka mundësi që një ekip me 75% vajza të reja, arrin të eksportojë makina në 20 shtete të botës dhe madje të guxojë të hyjë pa drojë në tregun e industrisë ushtarake. Për të gjetur çelësin e suksesit, po ju tregoj çfarë më tha Arjeta gjatë vizitës time te TIMAK. “Më mori dikush në telefon nga Izraeli. Ishte shqiptare dhe kishte parë një ambulancë izraelite Made in Albania dhe ishte çuditur. Më ndodh shpesh që takoj njerëz që çuditen me ne. Ndërsa unë çuditem me çudinë e tyre,”-më tha ajo”, shkruan Peleshi.

(Kosova Sot Online)