Stoltenberg: Pekini po nxit luftën në Evropë

  • A.P /
  • 27 May 2024 - 22:40
Stoltenberg: Pekini po nxit luftën në Evropë

“Kina thotë se dëshiron të mbajë marrëdhënie të mira me Perëndimin. Në të njëjtën kohë, Pekini po nxit luftën në Evropë. Nuk mund ta kesh në të dyja mënyrat", transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Kështu ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për gazetën gjermane Welt.

“Ka një rritje të qartë në shitjet e pjesëve të makinerive, mikroelektronikës dhe teknologjive të tjera që Moska përdor për të prodhuar raketa, tanke dhe avionë për përdorim kundër Ukrainës”, shtoi Stoltenberg.

Në këtë mënyrë Kina po rrezikon bashkëpunimin me vendet perëndimore, shkruan media gjermane.


(Kosova Sot Online)