Vjosa Osmani ka udhëtuar për në El Salvador

  • A.P /
  • 30 May 2024 - 17:19
Vjosa Osmani ka udhëtuar për në El Salvador

Me ftesë të homologut të saj, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në El Salvador, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

“Me ftesë të Presidentit të Republikës së El Salvadorit Nayib Bukele, Presidentja Osmani ka udhëtuar zyrtarisht për në Republikën e El Salvador. Vizita e Presidentes Osmani është e para e një kreu të shtetit të Republikës së Kosovës në këtë shtet.”

Në njoftimin e Presidencës thuhet se Osmani do të marrë pjesë në inaugurimin e presidentit të rizgjedhur, Nayib Bukele, por gjatë takimit atje ajo do të zhvillojë disa takime.

“Presidentja do të marrë pjesë në Inaugurimin e Presidentit të ri-zgjedhur Nayib Bukele. Gjatë qëndrimit në San Salvador, Presidentja Osmani do të zhvillojë një sërë takimesh bilaterale me udhëheqës shtetëror të El Salvadorit, duke filluar me Presidentin Bukele. Fokusi i këtyre takimeve do të jetë forcimi i marrëdhënieve bilaterale, bashkëpunimit ndërshtetëror si dhe forcimi i aleancave ekzistuese dhe krijimi i aleancave të reja me shtete në rajonin e Amerikës Latine.”

“Presidentja po ashtu do të zhvillojë një sërë takimesh të tjera bilaterale me përfaqësues të shteteve të tjera, me qëllim të forcimit të pozitës ndërkombëtare të Republikës së Kosovës, si dhe avancimit të bashkëpunimit bilateral në fusha të interesit të përbashkët.”

(Kosova Sot Online)