FFK-ja u bën thirrje klubeve t’i respektojnë masat anti Covid-19, ndryshe sezoni ndërpritet

  • A.P /
  • 27 shtator 2020 - 13:57
FFK-ja u bën thirrje klubeve t’i respektojnë masat anti Covid-19, ndryshe sezoni ndërpritet

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) u ka bërë thirrje klubeve ta zbatojnë në përpikëri protokollin e Qeverisë për mbrojtje ndaj Covid-19 dhe masat kundër përhapjes së pandemisë, ndryshe paralajmëron se kampionati do të pezullohet – pas vërejtjeve që i ka marrë për praninë e një numri të madh shikuesve në një ndeshje të mesjavës në Superligë.

Sezoni i ri 2020/21 në Superligë nisi në një kohë pasigurie dhe kur sporti ndalohej me dekretin e Qeverisë para 10 ditëve, me ndeshjen e fituar nga klubi i sapopromovuar Arbëria kundër Trepçës ’89.

Por këtë javë, sporti është lejuar përsëri në vend pas një vendimi të ri të Qeverisë Hoti, i cili, megjithatë, i paralajmëron federatat se do t’ua ndërpresë kampionatet nëse protokolli i saj nuk zbatohet.

Pavarësisht se ndeshjet mund të zhvillohen vetëm prapa dyerve të mbyllura, disa klube ua kanë hapur ato shikuesve të vet, siç është rasti i ndeshjes mes Ballkanit dhe Feronikelit në Suharekë.

(Kosova Sot Online)