Fitoi medaljen e parë të artë në histori të Filipineve, shpërblim i madh monetar për Hidilyn Diaz

  • S.A /
  • 27 July 2021 - 09:07
Fitoi medaljen e parë të artë në histori të Filipineve, shpërblim i madh monetar për Hidilyn Diaz

Peshëngritësja, Hidilyn Diaz fitoi medaljen e parë të artë olimpike për Filipinet, duke i dhënë fund mungesës 97-vjeçare të vendit pa medalje të tillë. Ajo ngriti një rekord olimpik 127 kilogramë në garën e pastër, e cila vulosi fitoren e saj.

Diaz kaloi shtatë muaj larg familjes së saj pasi ishte bllokuar për shkak të kufizimeve të Covid-19 ndërsa ishte në trajnim në Malajzi. “Më mungon mamaja dhe ushqimi i saj”, tha ajo në një intervistë përpara Lojërave Olimpike. “Por kjo është ajo që unë dua, kjo është ajo që unë dua të bëj.”

Me fitoren, Diaz do të marrë me 660,000 $ në shpërblime të parave nga qeveria dhe disa biznesmenë, gjithashtu një shtëpi dhe një shumë tjetër nga Komisioni i Sporteve në Filipine.

“I gjithë kombi Filipinas është krenar për ty,” tha zëdhënësi i Presidentit Rodrigo Duterte Harry Roque.

(Kosova Sot Online )