Kosova e 42-ta në Olimpiadë, la prapa shtete të mëdha

  • G.G /
  • 09 August 2021 - 15:29
Kosova e 42-ta në Olimpiadë, la prapa shtete të mëdha

Falë dy medaljeve të arta, vendi ynë la pas vetes shtete të fuqishme që i kishin nga mbi 100 sportistë në Tokio

Kosova e mbylli të dielën eksperiencën e saj të mrekullueshme në “Tokyo 2020”. Sportisti i vetëm i mbetur në Japoni, Egzon Shala parakaloi në ceremoninë mbyllëse të Lojërave Olimpike.

Vendi ynë u përfaqësua në Olimpiadë me 11 garues dhe u tregua jashtëzakonisht i suksesshëm. Kosova i fitoi dy medalje të arta falë xhudisteve Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova.

Gjithashtu, i pati edhe dy vende të shtata me xhudistin Akil Gjakova dhe mundësin Egzon Shala. Me këtë rast, Kosova e mbylli aventurën e saj në Tokio në vendin e 42-të në renditjen e shteteve me medalje olimpike.

Vendi ynë me këtë rast la pas vetes shtete të fuqishme që i kishim edhe mbi 100 sportistë në “Tokyo 2020”. Kjo ishte hera e dytë që Kosova merr pjesë në Olimpiadë, pas asaj të Rios në vitin 2016. Në Brazil medalje të artë kishte fituar Majlinda Kelmendi.

E tash, Kosova në llogarinë e saj i ka tri medalje të arta. Lojërat e ardhshme Olimpike do të mbahen në vitin 2024 në Paris të Francës. Edhe aty, “Dardanët” synojnë të shkëlqejnë dhe të fitojnë medalje. 

(Kosova Sot Online)