Abramovich e sjell jahtin luksoz te fqinji i Kosovës, pasi frikësohet nga sekuestrimi i mundshëm

  • G.G /
  • 12 March 2022 - 16:49
Abramovich e sjell jahtin luksoz te fqinji i Kosovës, pasi frikësohet nga sekuestrimi i mundshëm

Jahti prej 430 milionë funteve i Roman Abramovich u ankorua në Malin e Zi këtë mëngjes, ndërsa oligarku duket se po kërkon të mbrojë pasuritë e tij nga sekuestrimi i mundshëm pas vendosjes së sanksioneve ndaj tij.

Jahti luksoz thuhet se mbërriti në portin e Tivatit pak para orës 08:00 sipas kohës në Britaninë e Madhe, pasi u largua me nxitim nga Barcelona të martën, dy ditë përpara se Abramovich të sanksionohej nga Qeveria britanike.

Sipas “Daily Mail”, miliarderi rus besohet se donte të zhvendoste jahtin e tij jashtë ujërave të Evropës Perëndimore për shkak të rrezikut që ai të sanksionohet nga Bashkimi Evropian për lidhjet e tij me presidentin rus, Vladimir Putin.

Jahti “Solaris” thuhet se u nxorr me shpejtësi nga një kantier detar spanjoll përpara se të përfundonin riparimet. Gjithashtu, thuhet se stafit i është thënë të shkatërrojë skelat në mënyrë që jahti të mund të largohej shpejt.

Jahti i Abramovichit i fotografuar sot në Malin e Zi.

Mali i Zi nuk është në BE, megjithëse pritet të anëtarësohet në vitin 2025, kështu që mund të shihet si një strehë më e sigurt nga Abramovich, i cili në anën tjetër po përpiqet që ta shesë klubin e Chelseas.

Javën e kaluar u njoftua se Mali i Zi kishte nënshkruar sanksionet e BE-së kundër Rusisë, por në praktikë deri tani ka përfshirë vetëm vendimin që ndalon fluturimet ruse.

Porti ku po shkonte “Solaris” ishte i panjohur deri rreth orës 4:20 të mëngjesit të sotëm, kur destinacioni i tij i Tivatit u bë befas i dukshëm në aplikacionet e gjurmimit të anijeve. Besohet se destinacioni është futur në sistemin e tij të gjurmimit nga ekuipazhi i Solaris vetëm në orët e para.

Vendet e gjurmimit të anijeve si “Marine Traffic” kishin treguar më parë jahtin që po shkonte rreth Sicilisë dhe në detin Jon, me destinacionin e tij përfundimtar të paqartë.

Superjahti i dytë i Abramovich “Eclipse”, i cili është edhe më i madh në 533 metra dhe thuhet se vlen më shumë se 750 milionë funte, gjithashtu mund të jetë nisur për në Tivat.

“Eclipse” zakonisht kalon pjesën më të madhe të dimrit në Karaibe, ku Abramovich ka një shtëpi. Por, edhe ky jaht thuhet se ka qenë në ujërat ndërkombëtare që kur u largua nga St Maarten më 21 shkurt.

Gjurmimi satelitor këtë mëngjes e përcaktoi atë si hyrje në ngushticat e Gjibraltarit dhe ndoshta gjatë rrugës për në Mesdhe pasi lundronte në bregun perëndimor të Afrikës.

Superjahtet në pronësi të oligarkëve të tjerë thuhet se janë shpërndarë në vende duke përfshirë Maldivet, Seychelles dhe Turqinë për të parandaluar sekuestrimin e tyre. 

(Kosova Sot Online)