Marca zbulon kontratën marrëveshjen e Realit me Manchesterin për Casemiron

  • A.P /
  • 19 August 2022 - 20:01
Marca zbulon kontratën marrëveshjen e Realit me Manchesterin për Casemiron

Braziliani pritet që një lidh një kontratë katër vjeçare me mundësi zgjatje edhe për një vit plus

Ende nuk është zyrtare, por tani është një fakt i pranuar tek të gjithë ata që janë të kyçur në këtë gjë: Casemiro do të jetë lojtar i ri i Manchester United në këtë vikend.

Siç kishte shkruar Marca, zyrtarë e Manchester United kishin arritur në Madrid këtë javë me qëllim transferimin e tij.

Real Madridi dhe klubi anglez kanë arritur marrëveshje këtë të premte për brazilianin, gjë që është paralajmëruar nga gazetarët e njohur Josep Pedrerol dhe Fabrizio Romano.

Marrëveshje do të jetë rreth 60 milionë euro plus 10 milionë në variabla që ndryshojnë sipas shkallës së vështirësive, një formulë që zakonisht e përdorë Real Madridi.

Siç është e obliguar skuadra nga Old Trafford, detajet e sakta të marrëveshjes pritet që të shpalosën, duke i lënë të gjitha palët të kënaqur.

Saktësisht, Real Madridi do të përfitojë minimumit 48 milionë euro nga kjo shitje, marrë parasysh huazimin e tij në Porto dhe paratë që ata kanë investuar për nënshkrimin e tij si dhe mandej opsionin për ta riblerë atë duke e risjell atë nga Portugalia.

Të qenit një futbollist i cili është amortizuar në të gjitha aspektet dhe të përfitosh kaq shumë para, ishte praktikisht e pamundur, andaj Los Blancos e shitën atë.

Casemiro nuk mund të refuzonte

E njëjta ndodh edhe për Casemiron, i cili e ndjente që epokës së tij në Santiago Bernabeu i kishte ardhur fundi.

Në Angli, paga e tij do të jetë afërsisht e dyfishuar nga ajo që ai fiton për momentin në Spanjë.

Si shtesë e kësaj, kontrata e tij do të përfundon më 2026 me mundësi vazhdimi deri më 2027, teksa kontrata e tij me Real Madridin skandonte më 2025.

Këta faktor kanë qenë më së shumti vendimmarrës për të, e mbi të gjitha edhe fakti që United nuk luan në Ligën e Kampionëve dhe është duke kaluar nëpër një krizë sportive dhe institucionale.

Real Madrid tashmë janë përgatitur për t’ia lënë lamtumirën një legjende i cili arriti 18 tituj në karrierë me punë të madhe por të pazëshme.

Casemito, ashtu siç e ka nofkën në zhveshtore, i ka thënë lamtumirë shokëve të tij në klub të premten. Në fillim të ditës ai është takuar me Ancelottin, i cili me respekt e ka pranuar vendimin e tij. Tani ai është duke u përgatitur për të shkuar në Manchester ku do të jetë bashkë me Manchester United.

(Kosova Sot Online)