Këta katër lojtarë pritet të largohen të lirë nga Juventusi

  • S.A /
  • 28 September 2022 - 09:36
Këta katër lojtarë  pritet të largohen  të lirë nga Juventusi

Juventusi shënoi humbje rekord javën e kaluar dhe transformoi strategjinë, që mund të nënkuptojë lënien e lojtarëve me të ardhura të larta si Angel Di Maria, Juan Cuadrado, Adrien Rabiot dhe Alex Sandro të largohen si lojtarë të lirë.

Zonja e Vjetër vendosi një rekord të ri të të gjitha kohërave në Serie A, duke konfirmuar se viti financiar 2021-22 përfundoi me një humbje prej 254.3 milionë eurosh.

Kjo është edhe më shumë se Interi vitin e kaluar me 245.6 milionë euro dhe një rritje e konsiderueshme me humbjet e Juventusit në 2020-2021 prej 209.9 milionë euro.

Gjithçka tregon nevojën për një ndryshim strategjie dhe drejtuesit e Juventusit do të fokusohen më shumë në sjelljen e talenteve të rinj përmes akademisë së tyre të të rinjve për të luajtur për skuadrën e parë.

Kjo gjithashtu do t’i lejojë ata të zvogëlojnë faturën masive të pagave dhe hapi i parë në këtë qasje ishte tashmë i dukshëm gjatë verës kur Juve tërhoqi ofertën e tyre për rinovimin e kontratës për Paulo Dybalan, duke e lënë atë t’i bashkohet Romës si transferim i lirë.

Më shumë nga këta skenarë priten, pasi bisedimet me 5 milionë euro në sezon, Cuadrado, për të nënshkruar një marrëveshje të re me kosto të ulët, nuk kanë mbaruar, ndërsa Rabiot dhe Alex Sandro janë gjithashtu në rrugën e duhur për t’u liruar në qershor 2023.

Alex Sandro, i kritikuar shpesh nga fansat për paraqitjet e tij, fiton 6.5 milionë euro neto për sezon, ndërsa Rabiot është fituesi i dytë më i madh i klubit me 8 milionë euro.

Sa i përket Di Marias, argjentinasi e bëri të qartë kur mbërriti si lojtar i lirë nga PSG se donte të qëndronte vetëm për një sezon, duke u kthyer në atdheun e tij pas Kupës së Botës 2022 në Katar.

Kjo do të thotë ende se kontrata, e cila arrin 7.5 milionë euro me bonuse, do të përfundojë dhe do të lirojë ato para për të blerë një zëvendësim. 

(Kosova Sot Online )