Dyshohet për super skandalin e pa parë në sport: Niemann dyshohet se mashtroi në mbi 100 ndeshje e lojes në shah!

  • S.A /
  • 05 October 2022 - 16:11
Dyshohet për super skandalin e pa parë në sport: Niemann dyshohet se mashtroi në mbi 100 ndeshje e lojes në shah!

Ka ardhur një kthesë e re në skandalin e madh që ka përfshirë lojën e shahut, ku raportohet se shahisti i njohur, Hans Niemann, mund të ketë marrë ndihmë të paligjshme në më shumë se 100 lojëra online.

Nëse është e vërtetë, mjeshtri i madh amerikan ka mashtruar shumë më shpesh sesa është zbuluar.

Kjo vjen nga një raport prej 72 faqesh nga Chess.com, i aksesuar nga Wall Street Journal.

Akuzat e Carlsen kundër Niemann

Dyshimet rreth 19-vjeçarit u përhapën në shtypin ndërkombëtar kur kampioni i botës Magnus Carlsen fillimisht sugjeroi dhe më pas akuzoi publikisht, nëpërmjet një deklarate në mediat e tij sociale, se ai po fitonte me mjete të paligjshme.

Norvegjezi ishte i bindur se kundërshtari që e mundi në Kupën Sinquefield dhe kundër të cilit u tërhoq nga Champions Chess Tour pas vetëm një lëvizjeje ishte mashtrues.

Në atë deklaratë, Carlsen pranoi se donte të vazhdonte të luante shah, por se mashtrimi është një kërcënim ekzistencial për lojën.

Ai tha se pothuajse u tërhoq nga Kupa Sinquefield kur mësoi se Niemann – i ftuar në minutën e fundit – do të luante dhe se ai beson se Niemann ka mashtruar më shumë herë sesa pranon.

Niemann mbrohet nga akuzat

Niemann i ka mohuar akuzat se është mashtrues, megjithëse ka rrëfyer se ka shkelur rregullat e lojës së ndershme të paktën dy herë në të kaluarën duke përdorur motorët e shahut, fillimisht në moshën 12-vjeçare në një turne online dhe më pas në moshën 16-vjeçare.

Megjithatë, ky hetim i fundit, i cili u bë publik të martën mbrëma, deklaroi se Niemann rrëfeu privatisht për akuzat dhe më pas u ndalua për një kohë nga Chess.com, platforma më e njohur e shahut në botë. 

(Kosova Sot Online )