Prokuroria kundër hetimit të Juventusit, refuzon kërkesën e Ronaldos

  • S.A /
  • 05 December 2022 - 11:43
Prokuroria kundër hetimit të Juventusit,  refuzon kërkesën e Ronaldos

Il Fatto Quotidiano raporton se Prokuroria Publike e Torinos ka refuzuar një kërkesë për qasje në dokumente nga Cristiano Ronaldo në hetimin e Juventusit. Pesë herë fituesi i Topit të Artë, përmes avokatëve të tij, kërkoi të shihte disa dokumente nga hetimi për Bianconerët dhe pagesat e fshehura të pagave të tyre. Kjo u mohua nga Prokuroria Publike e Torinos, e cila bëri të qartë se ai nuk kishte të drejtë t’i merrte ato. Ronaldo tashmë ka tre dokumente me interes, marrëveshjet e tij private me Juventusin. Pasi hoqi dorë nga paga për katër muaj në fazat e hershme të 2020-ës, ai nënshkroi tri dokumente me klubin për t’i garantuar atij tre muaj para, një nëse qëndronte në Torino dhe një tjetër nëse largohej. Vlera e tyre ishte 19.5 milionë euro.

Il Fatto Quotidiano thekson se si Ronaldo do të ishte në dijeni të situatës nëse do të kishte në dorë dokumentet e hetimit, pasi këshilla nga Alessandro Lucci – agjenti i Leonardo Bonuccit dhe Juan Cuadrados – ishte e qartë se ato marrëveshje private nuk kishin “asnjë vlerë për ligjin mbrojtës”

Në sfond, një shënim nga një nga takimet e drejtuesve të Juventusit mbi ‘Manovrën e përditësimeve 20/21’, mbajtur në shtator të vitit të kaluar, detajon se si ‘AA’ – me sa duket Andrea Agnelli – kërkoi një përditësim rreth situatës së Ronaldos dhe nënvizoi se si “Ky i fundit u largua pa u lodhur për të finalizuar qëndrimin e tij në lidhje me manovrën e pagave”. ‘AA’ më pas “sugjeroi që të mos e ndiqte, por të priste që ai ta ngrinte çështjen nëse është i interesuar”.

(Kosova Sot Online )