Mateu Lahoz shkon në shtëpi, nuk do të drejtojë ndeshjet e mbetura në Kampionatin Botëror

  • S.A /
  • 12 December 2022 - 10:47
Mateu Lahoz shkon në shtëpi, nuk do të drejtojë ndeshjet e mbetura në Kampionatin Botëror

Mateu Lahoz nuk do të drejtojë asnjë nga ndeshjet e mbetura në Kampionatin Botëror, pasi ai kthehet në shtëpi nga Katari, sipas asaj që raporton Cadena Cope, transmeton "Kosova Sot Online".

Ndeshja e fundit e arbitrit ishte përballja e ashpër çerekfinale mes Argjentinës dhe Holandës, ku ai dha 15 kartonë të verdhë të pabesueshëm. Performanca e Lahoz nuk u prit mirë nga asnjëra skuadër – me lojtarët e Argjentinës veçanërisht të zëshëm për vendimet e tij. Kapiteni dhe ylli i Argjentinës, Lionel Messi, drejtoi kritikat ndaj Lahozit pas ndeshjes.

“Nuk dua të flas për arbitrat sepse më pas ata do të më sanksionojnë. Por, njerëzit panë se çfarë ndodhi”, kishte thënë shtatë herë fituesi i Topit të Artë. 35-vjeçari vazhdoi: “Mendoj se FIFA duhet të kujdeset për këtë, nuk mund të vendosë një gjyqtar të tillë për një ndeshje të përmasave të tilla, të një rëndësie të tillë. Arbitri nuk mund të mos jetë në lartësinë e detyrës”. Duket se Messit i është plotësuar dëshira e tij nga FIFA – duke mos e lejuar atë të gjykojë në gjysmëfinale ose në finale. Messi dhe bashkëlojtarët e tij do të përballen me Kroacinë në gjysmëfinale, ndërsa kërkojnë të rezervojnë një vend në finalen e Botërorit.

(Kosova Sot Online )