Pele, legjenda e futbollit që nuk luajti asnjëherë në Evropë

  • E.K /
  • 30 December 2022 - 09:21
Pele, legjenda e futbollit që nuk luajti asnjëherë në Evropë

Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé vdiq sot në moshën 82-vjeçare. I konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe i etiketuar si “më i madhi” nga FIFA, ai ishte ndër figurat sportive më të suksesshme dhe më të njohura të shekullit të 20-të.

Ndonëse nuk luajti asnjëherë në Evropë, Pele pati popullaritet të gjithëmbarshëm edhe pse e kaloi karrierën e tij në Brazil, kurse dy vitet e fundit në ShBA.

Në vitin 1999, ai u emërua atleti i shekullit nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe u përfshi në Listën e 100 njerëzve më të rëndësishëm të shekullit të 20-të. Në vitin 2000, Pelé u votua Lojtari Botëror i Shekullit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS) dhe ishte një nga dy fituesit e përbashkët të FIFA Lojtari i Shekullit. 1,279 golat e tij në 1,363 ndeshje, ku përfshihen miqësoret, njihet si një Rekord Botëror Guinness.

Pelé filloi të luante për Santosin në moshën 15-vjeçare dhe kombëtaren e Brazilit në moshën 16-vjeçare. Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare, ai fitoi tre Kupa Botërore: 1958, 1962 dhe 1970, i vetmi lojtar që e bëri këtë.

Pelé është golashënuesi më i mirë i Brazilit me 77 gola në 92 ndeshje. Në nivel klubi, ai ishte golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Santos me 643 gola në 659 ndeshje. Në një epokë të artë për Santos, ai udhëhoqi klubin në 1962 dhe 1963 Copa Libertadores dhe në Kupa Ndërkontinentale 1962 dhe 1963. E njohur për lidhjen e frazës ” The Beautiful Game ” me futbollin, “loja elektrizuese dhe prirja për gola spektakolare” e Pelé e bëri atë një yll në mbarë botën.. Gjatë ditëve të tij të lojës, Pelé ishte për një periudhë atleti më i paguar në botë.

Me një mesatare pothuajse një gol për lojë gjatë gjithë karrierës së tij, Pelé ishte i aftë në goditjen e topit me të dyja këmbët, përveç parashikimit të lëvizjeve të kundërshtarëve të tij në fushë.

(Kosova Sot Online)