Jo vetëm në futboll, tash Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi luftojnë njëri-tjetrin edhe në Instagram

  • S.A /
  • 04 January 2023 - 09:09
Jo vetëm në futboll, tash Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi luftojnë njëri-tjetrin edhe në Instagram

I lansuar për herë të parë në vitin 2010, Instagram është bërë një platformë sociale për të ndarë momente, postime dhe histori me miqtë, familjen dhe ndjekësit tuaj.

Sipas një studimi të vitit 2015, numri mesatar i ndjekësve për një llogari personale në Instagram të adoleshentëve amerikanë ishte 150. Ky numër zbehet në krahasim me qindra, mijëra dhe madje miliona ndjekës që të famshëm mbledhin për llogaritë e tyre.

Me dy miliardë përdorues aktivë në platformë, që nga viti 2021, Instagram ju ofron shumë mundësi për të tërhequr vëmendjen dhe ndjekës të shumtë për llogarinë tuaj.

Por, kush ka më shumë ndjekës në Instagram?

Llogaria më e ndjekur në Instagram është llogaria zyrtare e platformës, sipas Social Blade. Që nga gushti 2022, llogaria e markës së Instagram ka rreth 586 milionë ndjekës.

Përdoruesi individual më i ndjekur është ylli portugez i futbollit Cristiano Ronaldo, i cili deri më në këtë moment numëron 528 milionë ndjekës duke u bëri i pari person me një shifër kaq të lartë.

I pasuar nga rivali i tij në fushë, Lionel Messi është personi i dytë më i ndjekur në Instagram ndonëse larg Ronaldos me 414 milionë ndjekës.

Kylie Jenner është femra më e ndjekur në Instagram me 377 milionë, teksa Selena Gomez është aktorja dhe muzikantja më e ndjekur në platformën e rrjeteve sociale me gjithsej 367 milionë, ndërsa Dwayne Johnson është aktori më i ndjekur me 356 milionë.

Përveç me numërin e ndjekësve, Messi e Ronaldo janë në sfidë edhe për numrin e fotove me më së shumti ‘like’.

Më 18 dhjetor 2022, futbollisti Lionel Messi postoi fotot e tij duke ngritur trofeun e Kupës së Botës FIFA dhe duke festuar me shokët e tij të skuadrës pas fitimit të Kupës së Botës FIFA 2022 me Argjentinën, i cili arriti 10 milionë pëlqime në 39 minutat e para.

Të nesërmen, postimi u bë postimi më i pëlqyer në Instagram në 24 orët e para të postimit të tij, me 50 milionë pëlqime, dhe gjithashtu u bë postimi më i pëlqyer ndonjëherë për një sportist, duke thyer rekordin e Cristiano Ronaldos, fotoja e të cilit nga 19 nëntori 2022, ku ai dhe Messi luanin shah, arriti në 42 milionë pëlqime.

Më 20 dhjetor 2022, postimi arriti mbi 56 milionë pëlqime, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm të mbajtur nga imazhi i një veze e postuar nga @world_record_egg.

Messi gjithashtu ka një rekord 10 nga 20 postimet më të pëlqyera, me postime të publikuara kryesisht rreth Kupës së Botës 2022.

Brenda 48 orëve nga postimi i Messit, postimi në Instagram kishte tejkaluar 64 milionë pëlqime, dhe duke e bërë këtë, ai u bë postimi më i pëlqyer i mediave sociale ndonjëherë në të gjitha platformat e mediave sociale, duke tejkaluar postimin më të pëlqyer në YouTube, videon muzikore për këngën Despacito , e cila kishte arritur 50.2 milionë pëlqime, dhe postimin më të pëlqyer në TikTok, një video e ngarkuar nga Bella Poarch që shfaq sinkronizimin e saj me këngën “Sophie Aspin Send”, e cila kishte arritur 60.3 milion pëlqime.

Kjo do të thoshte gjithashtu se u bë postimi i parë ndonjëherë në Instagram që arriti 60 dhe 70 milionë pëlqime, duke e arritur këtë në vetëm 3 ditë që nga postimi.

Më 4 janar 2019, llogaria @world_record_egg postoi një foto të një veze me qëllimin specifik për të tejkaluar postimin më të pëlqyer në Instagram, një foto e vajzës së Kylie Jenner me 18.6 milionë pëlqime. Fotografia e vezës u bë fillimisht nga Serghei Platanov, i cili më pas e postoi në Shutterstock më 23 qershor 2015, me titullin “vezë të izoluara në sfond të bardhë”. [13] Krijuesi i llogarisë @world_record_egg ishte Chris Godfrey, një krijues reklamues dhe miqtë e tij CJ Brown dhe Alissa Khan-Whelan. Më 14 janar 2019, postimi i vezës u bë postimi më i pëlqyer në Instagram.

Foto e tretë më e pëlqyer në Instagram është gjithashtu e Messit ku ai shihet në shtrat dhe pranë tij ka Kupën e Botës.

Postimi i Ronaldos teksa luan shah me Messin tani renditet në vendin e katërt i pasuar nga vendi i pestë që zë sërish ylli i Argjentinës me foton në avion duke u kthyer nga Kupa e Botës në Katar.

Numri i ndjekësve dhe pëlqimeve në Instagram ndryshon vazhdimisht megjithatë pesë personat e renditur më lartë kanë qenë vazhdimisht në krye të listës herë pas here duke tejkaluar njëri-tjetrin me një diferencë relativisht të vogël ndjekësish. 

(Kosova Sot Online )