Zbardhen pamjet që tregojnë pse Granit Xhaka u rikthye në përballjen mes lojtarëve të Arsenalit dhe Tottenhamit

  • S.A /
  • 18 January 2023 - 08:55
Zbardhen pamjet që  tregojnë pse Granit Xhaka u rikthye në përballjen mes lojtarëve të Arsenalit dhe Tottenhamit

Granit Xhaka tregoi përkushtimin për skuadër dhe bashkëlojtar, pasi vrapoi për ta ndihmuar Kieran Tierney gjatë përplasjes së nxehtë mes lojtarëve të Arsenalit dhe Tottenhamit në ndeshjen e zhvilluar në vikend, transmeton "Kosova Sot Online".

Arsenali u largua me një fitore të madhe në derbin e Londrës veriore me rezutlat 2-0 ndaj rivalëve të Spurs në stadiumin Tottenham Hotspur.

Një gabim i Hugo Lloris i lejoi Arsenalit të kalonte në epërsi në pjesën e parë përpara se Martin Odegaard të dyfishonte avantazhin e tyre dhe me këtë rezultat u mbyll ndeshja.

Arsenali shkoi tetë pikë në krye të tabelës së Ligës PRemier përpara kampionit në fuqi, Manchester Cityt, i cili humbi ndaj Manchester United të shtunën.

Por, gjërat u shëmtuan pas derbit londinez, kur tifozi i Tottenhamit, Joseph Ëatts, i cili që atëherë është akuzuar për sulm, goditi Aaron Ramsdale të Arsenalit.

I gjithë problemi shpërtheu pas vërshëllimës së fundit dhe të dy grupet e lojtarëve u angazhuan në një konfrontim të ashpër, me anëtarët e stafit që përpiqeshin të de-përshkallëzojnë situatën.

Që atëherë janë shfaqur pamjet e Xhakës duke marshuar përsëri në skenat kaotike për të ndihmuar shokun e skuadrës Tierney, i cili kishte mbetur në turmë mes futbollistëve të Spurs.

Rikthimi i Xhakës për të mbrojtur Tierney nga shtyrja, shoqërohet nga këndi i jashtëzakonshëm i trajnerit të Arsenalit, Mikel Arteta, i cili po përpiqej ta ndalte.

“Pra, kjo është arsyeja pse Xhaka vrapoi me shpejtësi drejt lojtarëve të [Spurs]”, shkroi një tifoz në Twitter.

“Granit Xhaka është lloji i ushtarit që nuk lë askënd pas dhe dashuria te Arsenali është e pamasë. Merita për Mikel Arteta”, “Unë nuk do ta zëvendësoja Xhakën me askënd në ligë tani” dhe “Ekipi ynë mbështet njëri-tjetrin dhe mua më pëlqen kjo”, ishin disa nga komentet tjera. Arsenali do të rikthehet në Ligën Premier të dielën kur do të presë Unitedin në Emirates, në ndeshjen e planifikuar për në orën 17:30.

(Kosova Sot Online )