Caktohet afat kohor për duelin mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk

  • S.A /
  • 20 March 2023 - 16:36
Caktohet afat kohor për duelin mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk

WBA Boxing ka dhënë një afat deri më 1 prill për të nënshkruar marrëveshjen e duelit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk, transmeton "Kosova Sot Online".

Ka pasur një luftë fjalësh prej kohësh mes dy kampeve, dhe ndërsa data e 29 prillit është diskutuar për një takim madhështor në stadiumin Wembley, asgjë nuk është konfirmuar pavarësisht se është më pak se gjashtë javë larg datës. Sportsmail raportoi se menaxheri dhe këshilltari i ukrainasit Egis Klimas e kishte vënë në dyshim atë datë, për shkak të çështjeve që pajtoheshin me kushtet me Gypsy King.

Klimas tha se nëse një marrëveshje me Furyn nuk mund të arrihet, atëherë Usyk do të kthehej në një rrugë të detyrueshme të mbrojtjes së titullit kundër Daniel Dubois.

Tani, presidenti i WBA, Gilberto J Mendoza, ka konfirmuar një afat përfundimtar për marrëveshjen me Furyn, dhe që dokumentet të nënshkruhen nga të dyja palët.

Mendoza shkroi në Twitter: “Usyk kundër Fury: Afati i fundit i @ËBABoxing për të marrë kontratat e nënshkruara është 1 Prilli. Përndryshe do të urdhërohen negociatat e detyrueshme me Dobouis”.

Është një kthesë e mëtejshme në sagën në vazhdim, e cila dukej se ishte zgjidhur kur Fury konfirmoi datën e Wembleyt ndërsa hyri në një ndërprerje të rrjeteve sociale për t’u përgatitur për luftën.

Por, ekipi i Usyk sugjeroi se data nuk ishte afër konfirmimit dhe se lufta me Dubois po konsiderohej nëse data 29 prill nuk realizohej.

Një element i mosmarrëveshjes duket të jetë rreth asaj se si ndahen fitimet, me Fury që kërkon 70 për qind për shkak të aftësisë së tij për të tërhequr më shumë marketing, dhe mbështetjen nga promotorët në Mbretërinë e Bashkuar Queensbury dhe promovuesit amerikanë Top Rank.

Megjithatë, skuadra e ukrainasit beson se përfshirja e Top Rank në fakt i ka komplikuar gjërat dhe se 36-vjeçari meriton një ndarje të drejtë pasi ai po sjell në tavolinë titujt si WBO, WBA, IBF dhe IBO. 

(Kosova Sot Online )