Kosova e mposht Izraelin në 'Fadil Vokrri' me rezultat minimal

• 12 November 2023 - 22:45

Kombëtarja e Kosovës ka regjistruar sonte fitoren e dytë në kuadër të ciklit kualifikues për Kampionatin Evropian “Euro 2024”, transmeton gazeta "Kosova Sot Online".

Të përzgjedhurit e Primoz Gliha triumfuan sonte ndaj Izraelit, në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri”. Gjendja e fushës së stadiumit ishte e rënduar dhe pati kritika rreth saj.

Gjithsesi, kjo përballje prodhoi një gol dhe tri pikë për “Dardanët”, duke u mbyllur me rezultatin 1:0.

Golin e fitores e shënoi Milot Rashica, në minutën e 41-të. Ai u asistua nga Vedat Muriqi.

Kosova pati edhe raste tjera shënimi, me Rashicën, Muriqin e Krasniqin, por që nuk ia dolën t’i konkretizonin me gol.

90+5′ Revivo përjashtohet nga loja, pas kartonit të dytë të verdhë.

+5 minuta lojë shtesë.

88′ Krasniqi ndëshkohet me karton të verdhë.

84′ Vitor ndëshkohet me karton të verdhë pas ndërhyrjes në Rashanin.

78′ Zëvendësim te Kosova; largohet Rashica, hyn Hajrizi.

72′ Dy zëvendësims te Izraeli; largohen Dasa dhe Peretz, inkuadrohen Goro dhe Safauri.

66′ Zëvendësim i detyruar te Kosova; largohet Muriqi i lënduar, hyn Korenica.

61′ Zëvendësim te Kosova; largohet Muslija, hyn Rashani.

61′ Tenton edhe Muriqi, por goditja e tij pritet nga Glazer.

59′ Rashica gjuan mbi portë.

56′ Peretz gjuan me kokë, goditja shkon pranë portës.

48‘ Bytyqi del në rast të mirë shënimi, por nuk ia del.

Zëvendësim te Izraeli; largohet Kinda, hyn Turgeman.

Dy zëvendësime te Kosova; largohen Kastrati dhe Loshaj, inkuadrohen Krasniqi dhe Bytyqi.

Nis pjesa e dytë

Mbyllet pjesa e parë: Kosova 1:0 Izraeli.

44′ Rashica sërish me rast të mirë shënimi, por pret edhe një herë Glazer.

41‘ GOOOOOOL. Milot Rashica shënon për epërsinë 1:0 të Kosovës.

36′ Muslija provon nga distanca, goditja e tij përfundon në duart e Glazer.

31′ Rast i mirë për Kosovën, goditja e Muriqit pritet nga Glazer.

25′ 48% – 52% posedimi i topit në favor të Izraelit.

23′ Revivo ndëshkohet me karton të verdhë.

22′ Zëvendësim i detyruar te Izraeli. Largohet Jehezkel, hyn Kanichowsky

13′ Peretz tenton nga distanca, por goditja e tij e lehtë përfundon në duart e Muricit.

Dhjetë minutat e parë kalojnë pa ndonjë rast serioz.